Farklı hayvan türlerinde saptanan rotavirusların VP4, VP6, VP7 ve NSP4 gen bölgelerinin moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of VP4, VP6, VP7 and NSP4 genes of rotaviruses strains in different animal species
- Tez No: 314393
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAY ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada farklı hayvan türlerinde saptanan 22 rotavirusun 4 farklı gen bölgesinin (VP4, VP6, VP7 ve NSP4) dizin analizleri yapılarak, karakterizasyonları gerçekleştirildi. Çalışmada farklı hayvan türlerinde rotavirus enfeksiyonunun moleküler epidemiyolojisine ilgili bilgilerin elde edilmesi amaçlandı. Bu amaçla 14 sığır, 3 koyun, 2 oğlak ve 2 taya ait rotavirus saha suşu ile bir keçiden izole edilen saha virusu kullanıldı. Elde edilen verilere göre sığırlarda G6, G10 ve P[1], P[5], P[11], koyunlarda G8 ve P[1], keçilerde ise G6, G8 ve P[1] tipleri olmak üzere, Türkiye'de 3 G (G6, G8 ve G10) ve 3 P (P[1], P[5] ve P[11]) tipli rotavirus varlığı saptandı. Ayrıca genetik reassortment ve türlerarası nakil olasılığına işaret eden genetik yapılara sahip saha viruslarının varlığı belirlendi.Sonuç olarak, Türkiye'de rotavirus enfeksiyonunun moleküler epidemiyolojinin belirlenmesi yönünde yapılacak çalışmaların süreklilik göstermesinin gerekli olduğu; bu çalışmaların ticari aşı tercihlerinin belirlenmesi ve aşı geliştirme yönündeki yeni çalışmalar için ışık tutacağı ve sağlıklı hayvan yetiştiriciliği yönünden önemli katkılar sağlayacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study 4 different regions (VP4, VP7, VP6 and NSP4) of 22 samples obtained from different species characterized by sequencing. In this study it was aimed to gain information about molecular epidemiology of rotaviruses in different animal species. For this purpose rotavirus strains 14 cattle, 3 sheep, 2 goats and 2 foals and one isolate from goat feaces were used. According to the data obtained, types G6, G10 and P[1], P[5], P[11] in cattle; G8 and P[1] in sheep, G6, G8 and P[1] in goats were identified and in total 3 G (G6, G8 and G10) and 3 P (P[1], P[5] and P[11]) rotavirus types were determined to be in Turkey. Additionally, field viruses having genetical structures that suggest genetical reassortment and interspecies transmission were detected.As a result we concluded that studies for determining molecular epidemiology of rotaviruses must be continuous; and these studies will contribute to the choice of commercial vaccines and help new studies for developing vaccines and contribute to healthy animal breeeding in several ways.