Park Sağlık Ocağı bölgesinde 15-49 yaş evli kadınlarda gebeliği önleyici yöntem kullanımı ve ilgili etmenler
Contraceptive method use and related factors among 15-49 aged married women in Park Health Centre region
- Tez No: 314397
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, Park Sağlık Ocağı Bölgesi'nde 15-49 yaş grubu evli kadınlarda, gebeliği önleyici yöntem kullanımı ve ilgili etmenlerin ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmış kesitsel bir araştırmadır.Araştırma, Mart 2010 ve Eylül 2010 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Park Sağlık Ocağı Bölgesi'nden orantılı tabakalama yöntemi ile seçilen 400 kadın oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve kadınların sosyodemografik ve doğurganlık özelliklerini ve yöntem kullanımı ile ilgili etmenleri içeren 47 sorudan oluşan bir anket formu aracılığıyla, araştırmacı tarafından kadınlarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır.Veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) sürüm 15.0 paket programı aracılığıyla bilgisayara girilmiş ve istatistiksel analizlerde ki-kare testi, Kruskal Wallis varyans analizi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Yanılma olasılığı 0,05 olarak kabul edilmiştir.Araştırma grubundaki kadınların % 80'i halen yöntem kullanmakta olup, % 58,8'i modern, % 21,2'si geleneksel yöntem kullanmaktadır. Halen yöntem kullanan kadınların % 73,4'ü modern, % 26,6'sı geleneksel yöntem kullanmaktadır. Yöntem kullanan kadınlar 1. sırada RİA, ikinci sırada geri çekme ve üçüncü sırada kondom kullanmaktadır. Halen yöntem kullanan kadınların % 17,5'i danışmanlık almıştır.Konu ile ilgili benzer bir çalışmanın yapıldığı yıldan itibaren geçen son 15 yılda, PSO bölgesinde yaşayan 15-49 yaş grubu evli kadınların ilk evlenme, ilk gebelik ve ilk doğum yaşı ileri yaşlara kaymıştır.Modern yöntem kullanan kadın sayısı artmasına rağmen, doğurganlık da artmıştır. Yöntem bırakma oranı da oldukça yüksek olup, kadınlar en fazla oranda hap ve RİA yöntemini bırakmaktadır. Yöntem kullanmaya yeni başlayan kadınlar, geri çekme ve kondom yöntemini tercih etmektedir. Bütün bu faktörler bir arada değerlendirildiğinde, modern yöntem kullanımının artmış olmasına rağmen doğurganlığın artmasının, gebeliği önleyici yöntem kullanımında Birinci Basamak sağlık kurumlarına başvuru gerektirmeyen yöntemlerin tercih edildiği ve yöntem kullanan kadınların ancak % 17,5'inin danışmanlık hizmeti almasının rolü olduğunu düşündürmektedir. Bunun yanı sıra kadınların % 61,7'si yöntemlere karşıdır ve yöntem kullanım durumu değerlendirildiğinde kadınların % 20'den fazlası yöntem kullanırken gebe kalmış olup, en fazla oranda geri çekme yöntemini kullanırken gebe kalmıştır.Yaş arttıkça, isteyerek düşük sayısı da artmış ve en fazla oranda 2. gebelikte isteyerek düşük yapılmıştır.Yöntem kullanım durumu, öğrenim düzeyi, meslek ve KBYG'e göre değişmemiş, ancak yaşa göre değişmiştir. Benzer şekilde, modern/geleneksel yöntem kullanımı da öğrenim düzeyi, meslek ve KBYG'e göre değişmemiş; ancak yaşa göre değişmiştir.Özetle bu çalışmada; gerek modern gerekse geleneksel yöntem kullanımı ve genel olarak yöntem kullanımının gebelik, canlı doğum sayısına göre değişmiş olması yöntem kullanım durumunun yaşla birlikte değişen doğurganlık özelliklerine göre değiştiği ve danışmanlık hizmetinin alınmasının da önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This survey which is a cross-sectional in design has been planned to indicate the contraceptive use and related factors among 15-49 aged married women in Park Health Centre Region, AnkaraThe study has been conducted between March and September 2010. The sample of the study has consisted of 400 married 15-49 aged women who have been selected by proportional stratified sampling method from Park Health Centre Region. The data have been collected by face to-face interview by the surveyor by a questionnaire including 47 questions regarding socio-demographic and fertility characteristics of the women and related factors influencing contraceptive use. The data have been analysed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 15.0, and in statistical analyses chi-square test, Kruskal Wallis variance analysis, and one-way analysis of variance have been used.