Mastektomilerde interkostal blok uygulamasının postoperatif analjezik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluatıon of ınterkostal blockage applıcatıon effıcıency on postoperatıve analgesıa for patıents undergoıng mastectomy
  1. Tez No: 298718
  2. Yazar: CEM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda preemptif olarak uygulanan interkostal bloğun mastektomi yapılan hastalarda postoperatif ağrı üzerine etkisini araştırdık. Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi bölümünde mastektomi yapılacak ASA I-II toplam 40 hasta dahil edildi.Hastalar iki gruba ayrıldı. Birinci gruba postoperatif ağrı için meperidin içerikli HKA uygulaması yapıldı. İkinci gruba operasyon öncesi 2.-7. interkostal aralıklara her bir seviyeye 3 ml %0.5 bupivakain + 1 ml %0.05 epinefrin (toplam 4 ml hacim) kullanılarak interkostal blok uygulandı. Operasyon sonunda birinci gruba hazırlanan aynı dozlarda HKA uygulaması ikinci grup içinde yapıldı.Hastaların intraoperatif ve postoperatif kalp hızı, kan basınçları, oksijen satürasyonu değerleri kaydedildi. İki grup arasında vital bulgular arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.Hastalar postoperatif 24 saat izlendi.İstirahatte VAS, postoperatif ek analjezik ihtiyacı, HKA makinesinden ilaç talep sayıları ile ilaç verilme sayıları ve bulantı-kusma, solunum sıkıntısı, lokal anestezik toksisitesi gibi yan etkilerin olup olmadığı takip edildi.. İkinci grupta VAS değerleri, analjezik ihtiyacı, gelişen yan etki (her iki grupta da sadece bulantı gözlemlendi) birinci gruba göre daha az olsa da her iki grup arasındaki fark anlamlı bulunmadı.Her iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmasa da daha fazla sayıda hasta popülasyonunun dahil edildiği veya interkostal blok ile birlikte brakial pleksus ya da supraklavikular sinir bloğununda denenebileceği başka çalışmaların daha farklı sonuçlar verebileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In our study we investigate the efficiency of preemptive applied intercostal nevre blockage patients undergoing mastectomy. A total of 40 ASA I-II patients who were about to have mastectomy in Ankara University Faculty of Medicine, General Surgery Department were included in the study.Two study groups were formed. For the first group PCA (meperidin content) used for postoperative pain management. For the second group, for each level 3 ml %0.5 bupivacain + 1 ml %0.05 epinephrine (total 4 ml volume) injected to 2.-7. intercostal space and also PCA with same settings as group 1 started after the operation.İntraoperative and postoperative heart rate, blood pressure and oxygen saturation values noted for both groups. There is no significant difference between groups observed in terms of these parameters.Patients were monitored for 24 postoperatively. In rest VAS, postoperative supplementary analgesic need, drug ddemand ve delivery rates from PCA machine and side effects such as PNOV, respiratory distress, local anesthetic toksisity wacthed closely. İn the second group VAS values, need of extra analgesic, number of side effects (nausea is the only side effect that observed in two groups) were noted less from first group. But no statistically difference was found between two groups.Even there is no statistically difference in both groups in our study, we believe that the studies that holds more patient numbers or brachial plexus or supraclavicular nevre blockade added beside of intercostal nevre blockage may have more meaningful result.