Prediabetik ve diabetik hastalarda elektrofizyolojık vestibüler değerlendirme: Hava yolu ile uyarılmış okuler ve servikal vestibüler kas potansıyellerı
Electrophysiologic vestibular evaluation in type 2 diabetic and prediabetic patients: Air conduction ovemp and svemp
- Tez No: 314519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kulak Burun ve Boğaz, Endocrinology and Metabolic Diseases, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Metabolik hastalıklar içerisinde yaygın görülen diabetes mellitus'lu (DM) hastalarda vestibüler değerlenlendirme sırasında kan şeker ve lipit değerleri normalse etyolojide metabolik hastalık göz önünde bulundurulmaz. Diabet kronik bir hastalıktır. Hücre ve nöral yapılarda tahribat oluşturabilir. Bu çalışmada diabetes mellitus'un vestibüler sisteme etkisini değerlendirmek hedeflenmiştir. Prediabetik ve tip 2 DM'li hastaların vestibülooküler ve vestibüloservikal nöral yolları objektif elektrofizyolojik testler ile hava yolu ile uyarılmış oküler ve servikal kas potansiyelleri (oVEMP ve sVEMP) değerlendirilip bulguların her iki grup için birbirleri ve kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma grubu, 30 ?prediabetik? (15 K, 15 E, 46,40± 9.18) 30 ?tip 2 DM? (16 K, 14 E, 43,93± 9,18) ve 31 kontrol (16 K, 15 E, 44,97± 8,45 ) grubu olmak üzere toplam 91 bireyden oluşmuştur. Bireylere odyovestibüler değerlendirme ve oVEMP, sVEMP değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
While performing vestibular evaluation of patients with vertigo, we should first differantiate if the etiology is the central or peripheral vestibular disease. We usually underestimate the most common metabolic diasease diabetes if the blood sugar and serum lipid levels are normal at the time of the vestibular disease evaluation. However diabetes is a chronic disease and it damages the cells and the neural structures. In this study, it was aimed to search the affects of diabetes mellitus on the vestibular system. We evaluated vestibuloocular and vestibulospinal neural pathways in prediabetic and type 2 diabetic patients by objective electrophysiologic tests oVEMP and sVEMP and compared test results with each other and the control group.30 diabetic and 30 prediabetic patients who were between 20 and 60 years old had been enrolled in the study. A control group of 31 healthy individuals was selected without any chronic disease. After the patients? histories were taken, audiovestibular tests, oVEMP and sVEMP tests were evaluated.