Kars il merkezinde yaşayan çiftlerin geri çekme yöntemine ilişkin tutumlarının belirlenmesi
Determination attitudes of couples living in kars province, in relation to withdrawal method
- Tez No: 314527
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Türk, R., Kars İl Merkezinde Yaşayan Çiftlerin Geri Çekme Yöntemine İlişkin Tutumlarının Belirlenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Doğum ve Kadın hastalıkları Hemşireliği Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2012.. Araştırma, Kars ili belediye sınırları içerisinde çiftlerin geri çekme yöntemine ilişkin tutumlarının belirlenmesi amacıyla metodolojik bir saha çalışması olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, geri çekme yöntemini kullanan 245 çift basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak; anket formu ile araştırmacı tarafından geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan ?Geri çekme Yöntemi Tutum Ölçeği (GÇYTÖ)? (Cronbach Alfa Güvenilirlik Katsayısı 0.86) kullanılmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çiftlerin sosyo-demografik özelliklerine; ikinci bölümde ise, çiftlerin geri çekme yöntemine ilişkin tutumlarını etkileyebileceği düşünülen faktörlere yönelik sorular yer almaktadır. Veri toplama formu ve GÇYTÖ 01 Eylül?01 Kasım 2011 tarihleri arasında uygulanmıştır. Elde edilen veriler; ortalama, standart sapma, ve yüzdelik sayılar, Shapiro testi, t-testi (independent samples t-testi), Oneway Anova ve LSD (Least Significant Difference) testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada çiftlerin GÇYTÖ puan ortalamasının 107.56, ölçeğin alt boyutlarına ilişkin puan ortalamalarının ise; güvenilirlik 16.37, cinsel eylemin niteliği 30.10, kullanılabilirlik 36.07, sağlığa etkisi 13.32, dini ve sosyal etkenler 11.71 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turk, R., Determination Attitudes of Couple?s Living in kars Province, in Relation to Withdrawal Method, Hacettepe University Institute of Health Sciences, Obstetric and Women Diseases Nursing Program, Ph.D. Thesis, Ankara, 2012. The research was conducted to determine couples? attitudes towards the withdrawal method as a methodological field work in boundary of Kars Province Municipality, which is one of the province in North-East of Turkey. As a sampling of this research, 245 couples were selected by simple random sampling method among the couples using the method. Form of questionnaire and ?Attitude Scale of Withdrawal Method (ASWM)? validity and reliability study done by researcher (Cronbach Alfa Reliability Coefficient 0.86) were used as a data collection tool. That form of questionnaire consists of two parts. There are questions in two parts; questions in the first part are concerning socio-demographic characteristics of couples, in the second part, factors that may affect couples attitudes toward the method. The data collection form of questionnaire and ASWM were implemented between September 1st and November 1st in 2011. In analysis process of the data, mean, standard deviation, numbers in percentage forms, Shapiro test, t-test (independent samples t-test), One Way Anova test and LSD (Least Significant Difference) were used. Moreover, it was determined that the mean score of ASWM 107.56 points and mean scores on subscales: reliability 16.37, quality of sex activity 30.10, usability 36.07, and its effect on healthy 13.32, religion and social factors 11.71 points.