İnsan serum albumin ve insan hemoglobin proteinleri ile 5-azasitidin ve tramadol hidroklorür ilaçları arasındaki etkileşimlerin spektroskopik metotlarla incelenmesi
Investigation of the interactions of 5-azacitidine and tramadol hydrochloride drugs with human serum albumin and human hemoglobin proteins by spectroscopic methods
  1. Tez No: 314526
  2. Yazar: AHMET ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, insan serum albumin (HSA) ve insan hemoglobin(HMG) proteinleri ile miyelodisplastik sendromlu ve miyeloid lösemili hastaların tedavisi için terapatik ajan olarak kullanılan 5-azasitidin (AZA) ve sentetik bir ağrı kesici olan tramadol hidroklorür (THC) ilaçları arasındaki etkileşimler floresans ve dairesel dikroizm (CD) spektroskopik metotları ile incelenmiştir. 15 °C, 25 °C, 37 °C ve 45 °C'de elde edilen emisyon spektrumlarından yararlanılarak protein ve ilaç molekülleri arasında bir etkileşimin olup olmadığı belirlenmiştir. Van't Hoff eşitliğinden termodinamik parametreler hesaplanmıştır. Ayrıca, proteinlerin sekonder yapısındaki değişiklikler CD spektroskopisiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the interactions of 5-azacitidine (AZA), the therapeutic agent for the treatment of myelodysplastic syndromes and myelogenous leukemias, and tramadol hydrochloride (THC), a synthetic analgesic, drugs with human serum albumin (HSA) and human hemoglobin (HMG) proteins were investigated by fluorescence and circular dichroism (CD) spectroscopic methods. It was determined from the emission spectra obtained at 15 °C, 25 °C, 37 °C and 45 °C that whether there was an interaction between protein and drug molecules or not. Thermodynamic parameters were calculated from van?t Hoff equation. In addition, the changes in the secondary structure of proteins were investigated by CD spectroscopy.