Keratinize dişeti genişliğinin peri-implant dokular üzerine etkisinin klinik ve immünolojik parametrelerle değerlendirilmesi.
Evaluation of the effects of keratinized tissue width on peri-implant tissues by using clinical and immunological parameters.
  1. Tez No: 314528
  2. Yazar: SEZEN BÜYÜKÖZDEMİR AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZEL BERKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, keratinize dişeti genişliği (KDG)'nin peri-implant dokular üzerine etkisinin klinik, immünolojik ve radyolojik parametrelerle değerlendirilmesi ve KDG yetersizliğinde dental implantlar için uygun tedavi ve idame prosedürünün belirlenmesidir. Çalışmaya sabit protetik restorasyonlar ile tedavi edilmiş olan 60 dental implant (Dİ) dahil edildi. Dİ'ler mevcut KDG miktarına göre ?Yeterli KDG'ye sahip olan Dİ'ler? ve ?Yetersiz KDG'ye sahip olan Dİ'ler? olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Buna göre KDG yetersizliği gözlenen Dİ'ler rastgele olarak 2 tedavi grubuna ayrılarak birinci tedavi grubundaki Dİ'lere (n=20) başlangıç parametreleri kaydedildikten sonra serbest dişeti grefti (SDG) uygulanırken, ikinci tedavi grubundaki Dİ'ler idame fazı ile takip edildi. Yeterli KDG'ye sahip olan Dİ'lere de (Kontrol) ikinci tedavi grubu ile benzer olarak rutin idame prosedürleri uygulandı. Çalışmaya dahil edilen Dİ'lerden başlangıç, 1. ay, 3. ay ve 6. ayda klinik parametreler kaydedildi ve PİOS hacim ve IL-1beta miktarları incelendi. Ayrıca Başlangıç (B) ve 6. ayda standardize paralel teknikle periapikal radyograflar elde edilerek kemik seviyeleri ve kemik kaybı miktarları hesaplandı. Sadece idame prosedürleri uygulanarak takip edilen dental implantlarda 6 aylık takip dönemi sonunda klinik ve immünolojik parametrelerde anlamlı farklılık gözlenmezken, SDG grubundaki Dİ'lerde 6 aylık takip süreci sonunda klinik ve immünolojik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı oranda iyileşme gözlendi. Kemik kaybı açısından ise hiçbir grup için takip dönemi boyunca anlamlı farklılık saptanmadı. Uygulanan tedavi protokolleri (SDG ile İdame) sonucunda elde edilen bulgular gruplar arası değerlendirildiğinde, anlamlı farklılık tüm takip dönemlerinde sadece gingival indeks ve 6. ayda sadece PİOS hacmi için saptandı. İncelenen diğer tüm parametreler için ise, SDG grubunda daha düşük değerler elde edilmesine rağmen; bu fark istatistiksel olarak anlamlılık göstermedi. Uygulanan tedavi protokolleri çalışma kapsamında değerlendirildiğinde, her ne kadar gruplar arası sınırlı oranda anlamlı farklılık saptanmış olsa da, uygulanan tedavi protokollerinin takip dönemi boyunca değişimleri de göz önüne alındığında, KDG yetersizliğinde peri-implant bölgeye uygulanan SDG'nin klinik ve immünolojik parametrelerde iyileşme sağladığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of keratinized tissue width (KTW) on peri-implant tissues by using clinical, immunological and radiographic parameters and to determine the ideal maintenance and treatment procedures for dental implants lacking keratinized tissue. Sixty dental implants (DI) with fixed prosthetic restorations were included in this study. DI were classified into two groups based on the presence of KTW as ?DI with adequate KTW (n=20)? and ?DI with inadequate KTW (n=40)?. Then, DI with inadequate KTW were randomly assigned to one of the treatment groups. In the first group (n=20), free gingival graft (FGG) was performed at the peri-implant region after recording the baseline (B) parameters. DI in the second group (Maintenance Group, n=20), were followed up by routine standardized maintenance phase performed at B, 1, 3rd and 6th months as with DI with adequate KTW (Control). At B, 1, 3rd and 6th months, clinical parameters were recorded and peri-implant sulcular fluid (PISF) volume and IL-1beta concentration were analyzed. At B and 6th month evaluation, standardized periapical radiographs were obtained and bone loss were calculated. While no differences in clinical and immunological parameters were detected in the maintenance group, significant improvements were noted for FGG group for the whole study period. When the results were compared between the study groups (FGG vs Maintenance), significant differences were noted at all time points observed for gingival index and at 6th month for PISF volume. For the other parameters, while lower values were observed for FGG group, statistically no differences were noted between the groups. To conclude, although limited significant differences were noted between the treatment protocols, when the intragroup changes for the whole study period were taken into account, it can be suggested that FGG performed around DI lacking KTW leads to significant improvements in clinical and immunological parameters.