Klorheksidinin farklı adezivlerin dentine olan mikrogerilim bağlanma dayanıklılığına etkisinin in vitro ve in vivo olarak değerlendirilmesi
In vivo and in vitro evaluation of chlorhexidine effect on microtensile bond strengths of different adhesives to dentin
- Tez No: 314562
- Danışmanlar: PROF. DR. A. RÜYA YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu in vitro ve in vivo çalışmanın amacı; klorheksidinin (%2), başlangıç ve yaşlandırma sonrasında, etch&rinse (Adper Single Bond 2/SB) ve self-etch adezivlerin (Clearfil SE Bond/SE, Clearfil S3/S3, Adper Prompt-L-Pop/PLP), dentine olan mikrogerilim bağlanma dayanıklılığına etkisinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmanın in vitro kısmı, 80 adet çekilmiş çürüksüz 3. molar diş, in vivo kısmı ise; 2 adet çekim endikasyonu konulmuş çürüksüz 3.molar dişi olan 40 gönüllü birey (80 diş) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Dişlere Sınıf I kaviteler açılmıştır. İn vitro olarak dişler, adeziv sistemlere göre rastgele 4 gruba ayrılmış, her bir grup klorheksidin uygulanması (30 sn) ve uygulanmamasına (kontrol) göre 2 alt gruba, bağlanma dayanıklılık değerlerinin ölçüm zamanlarına göre de (başlangıç/5000 termal siklus) 2 alt gruba daha ayrılmıştır. İn vivo olarak hastalar adeziv sistemlere göre 4 gruba ayrılmış; her hastanın dişlerinden birine klorheksidin uygulanırken, diğerine uygulanmamış (kontrol) ve çekim zamanlarına göre hastalar (başlangıç/6 ay) 2 alt gruba ayrılmıştır. Universal bir kompozit rezin ile restore edilen dişlerden 1 mm2'lik çubuklar elde edilecek şekilde kesitler alınmış, her dişten rastgele seçilen 3 örneğe (n=15) universal bir test makinesi ile mikrogerilim bağlanma dayanıklılık testi uygulanmıştır (1mm/dk). Kırılma tipleri stereomikroskop, bağlanma arayüzleri ise SEM ile incelenmiştir. Bağlanma verileri ANOVA/Bonferroni ile test edilmiştir (p=0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro and in vivo study was to evaluate the effect of %2 chlorhexidine (CHX) on microtensile bond strengths of two step etch&rinse adhesive (Adper Single Bond 2/SB), self-etch adhesives (Clearfil SE Bond/SE, Clearfil S3/S3 and Adper Prompt-L-Pop/PLP) to dentin immediately and after aging. Eighty extracted caries free human third molar teeth were used for in vitro part of the study and 80 non-carious third molars which were subjected to extraction (obtained from 40 patients who had collateral third molars) were used for in vivo part of the study. Class I cavities were prepared. For in vitro study; teeth were randomly divided into 4 groups according to adhesive systems which had two subgroups: (1)chx-treated (30sec) (2) control (no treatment). Each subgroup was further divided into 2 subgroups according to the microtensile bond strength testing time (immediately/5000 thermocycling). For in vivo study; patients were randomly divided into 4 groups according to the adhesive systems; each patients had one CHX-treated and one control tooth (no treatment). All groups were then divided into 2 subgroups according to the microtensile bond testing time (immediately/6 months) Teeth, restored with a universal composite resin, were sectioned into serial 1mm2 sticks and 3 sticks from each tooth were randomly selected for microtensile bond strength test(n=15). Bond strength was measured using a universal testing machine (1 mm/min). Failure modes were determined under a stereomicroscope and adhesive interface was evaluated under SEM. Microtensile bond strength test data were analyzed by ANOVA/Bonferroni tests (p=0.05). Chlorhexidine reduced immediate dentin bond strengths of all adhesives (p0.05).