Hamstring tendon grefti ile ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası wii terapi ile standart rehabilitasyon protokolünün karşılaştırılması
Comparison of wii therapy and standard rehabilitations protocols after anterior cruciate ligament by using hamstring autograft
- Tez No: 314578
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ön çapraz bağ (ÖÇB) cerrahisi sonrası standart rehabilitasyon programı yerine veya birlikte Wii Terapi programının denge, kassal kuvvet, propriosepsiyon, koordinasyon ve reaksiyon zamanı üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla bu çalışma planlandı. Çalışmaya 43 sağlıklı erkek birey (yaş: 29.5±7.9 yıl, boy uzunluğu: 176.3±5.3 cm, vücut ağırlığı: 79.6±9.3kg, vücut kütle indeksi: 25.6±3.0 kg/cm²) dahil edildi. 21 birey Wii Terapi (Grup 1) programı ile, 22 kişi Standart program (Grup 2) ile rehabilitasyona alındı. Tüm bireyler toplamda 12 hafta boyunca tedaviye alındı. Denge; Modifiye Star Excursion denge testi, kas kuvveti ISOMED2000 izokinetik sistem ile değerlendirildi. Propriosepsiyon, kordinasyon ve reaksiyon zamanı ölçümlerinde fonksiyonel squat sistem kullanıldı. Hastaların yaşam kaliteleri ve memnuniyetleri, Ön çapraz bağ yaşam kalitesi anketi ile değerlendirildi. Izokinetik kuvvet parametrelerinin istatistiksel analizinde Student-t test kullanıldı. Denge, propriosepsiyon, kordinasyon ve reaksiyon zamanı istatistiksel analizinde Mann Whitney U testi kullanıldı. Denge, propriosepsiyon, kordinasyon ve reaksiyon zamanı parametrelerinin 4., 8. ve 12. hafta ölçümlerinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Yaşam kalite anketinin 4 ve 8. hafta ölçümünde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0.03, p=0.02). 12. Haftada cerrahi geçirmiş bacağın sağlam bacağa göre yüzdesine bakıldığında, tepe torkfleksiyon ve ekstansiyon değerlerinde 60°/s'de (p=0.363, p=0.852), 180°/s'de (p=0.915, p=0.694), toplam iş fleksiyon ve ekstansiyon değerlerinde 60°/s'de (p=0.706, p=0.891) ve 180°/s'de (p=0.806, p=0.539) iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç olarak ÖÇB cerrahisi sonrası Wii Terapi eğlenceli ve motivasyonel olması nedeniyle standart rehabilitasyonun yerine veya standart rehabilitasyon programı ile kombine halde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of planned this study was to compare the effectsofthe Wii Therapy instead of or with combination of conventional rehabilitation on balance, muscle strength, proprioception, coordination and response time after Anterior Cruciate Ligament Reconstruction (ACL). 43 healthy men (age: 29.5±7.9yrs, height: 176.3±5.3cm, body weight: 79.6±9.3kg, BMI: 25.6±3.0 kg/cm²) were included into this study. 21 subjects were included in Wii therapy rehabilitation programme (Group 1), 22 subjects were included in the conventional rehabilitation programme (Group2). All of the subjects went through the rehabilitation protocol for 12 weeks. Balance were evaluated with Modified Star Excursion Balance Test, muscle strength were assessed by ISOMED2000 isokinetic dynamometer, functional squat system was used for evaluation of proprioception, coordination and response time. ACL life quality outcome questionnaire was employed to assess the patients? life quality and contentment. Student t-test was used for statistical analysisofisokinetic parameters. Mann Whitney U test was used for the other all tests. There were no significant difference between groups regarding to results of Balance, proprioception, coordination and response time at 4th 8th and 12th weeks (p>0.05). There were significant differences between groups in life quality outcome questionnaire at 4th (p=0.03) and 8th weeks (p=0.02). However, there were no significant difference between the groups regarding to deficit of reconstructed knee according to intact knee in terms of peak torque in flexion and extension at 60°/s(p=0.363, p=0.852), and at 180°/s (p=0.915, p=0.694), according to total work flexion and extension at 60°/s(p=0.706, p=0.891) and at 180°/s (p=0.806, p=0.539) in the 12thweek.This study illustrated that Wii therapy might be used instead of / with combination of conventional rehabilitation as it increase the motivation and makes the rehabilitation more fun after ACL surgery.