Şizofreni hastalarında işitsel varsanıları ile ilgili inanışlarının benlik saygısı ile ilişkisi
The relationship between beliefs of schizophrenic patients about their auditory hallucinations and self esteem
  1. Tez No: 314619
  2. Yazar: ALAADDİN BULUT
  3. Danışmanlar: DR. NEŞE ÜSTÜN GÜVENEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: İşitsel varsanılar şizofreni hastalarında en sık görülen belirtilerden biridir. İşitsel varsanılar oldukça kişisel yaşantılardır. Bazı kişiler duydukları sesleri son derece sıkıntı verici ve korkutucu, bazıları ise rahatlatıcı ve heyecan verici bulabilir. İşitsel varsanılar yaşam kalitesi, işlevsellik, hastalığın gidişi gibi çeşitli alanları olumsuz olarak etkilemektedir. Kişinin benlik saygısının işitsel varsanıların içeriği üzerinde etkili olabileceği öngörüsüyle işitsel varsanısı olan hastalarda benlik saygısının değerlendirilmesi önem arz eder. Bu düşünceden hareketle planladığımız çalışmaya, BRSHH genel psikiyatri servislerinde yatarak tedavi görmekte olan ve DSM 4 tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış olan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmada İşitsel varsanısı olan şizofreni hastalarının varsanılarıyla ilgili inanışlarının olumlu ve olumsuz olmasına göre; benlik saygıları, sosyodemografik verileri, hastalık süreleri, kendisi ve diğer insanlar hakkındaki inançları, olumsuz yaşam olayına maruz kalıp kalmadıkları, yaşam kalitelerinin incelenmesi amaçlanmıştır.GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya BRSHH genel psikiyatri servislerinde yatarak tedavi görmekte olan, DSM-IV tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı konmuş 70 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastalar için yaş aralığı 18-65 olarak belirlenmiş, çalışma sırasında özbildirim ölçekleri uygulanacağından okur yazar olma şartı aranmıştır. Hastalar; sosyodemografik veri formu, Varsanılarla İlgili İnanış Ölçeği, İnaçların Değerlendirilmesi Ölçeği,İşitsel Varsanıların Betimlenmesi Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Şizofrenlerde Yaşam Niteliği Ölçeği ile değerlendirilmişlerdir.BULGULAR: Çalışmaya alınan hastaların %34,3'ünün işitsel varsanılarıyla ilgili inanışlarının olumlu, %65,7'sinin olumsuz olduğu bulunmuştur. Hastalık sürelerinin işitsel varsanılarıyala ilgili inanışları olumlu olan olgularda ortalama 10 yıl, olumsuz olan olgularda ise ortalama 7,2 yıl olduğu bulunmuştur. Hastaların işitsel varsanılarla ilgili inançlarının cinsiyetlere göre dağılımına bakıldığında iki grup arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Olumlu inanışa sahip olgularda tedaviye uyumsuzluk ve/veya düzensiz ilaç kullanımı %29,2, kendiliğinden düzenli ilaç kullanımı ve/veya yardımla düzenli ilaç kullanımı ise %70,8 olarak bulunmuştur. İnanışları olumsuz olan olguların tedaviye uyumsuzluk ve/veya düzensiz ilaç kullanımı %60,8, kendiliğinden düzenli ilaç kullanımı ve/veya yardımla düzenli ilaç kullanımı %40,2 olarak bulunmuştur. Olguların benlik saygılarına bakıldığında; işitsel varsanıları ile ilgili inanışları olumlu olan hastaların %87,5'inin yüksek benlik saygısı olduğu, %8,3'ünün orta benlik saygısı olduğu, %4,2 düşük benlik saygısı olduğu; varsanıları ile ilgili inanışları olumsuz olan hastaların ise %78,3 düşük benlik saygısı olduğu, %13 orta benlik saygısı olduğu, %8,7 yüksek benlik saygısı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Auditory hallucinations are one of the most common symptoms of schizophrenia. These hallucinations are commonly subjective experiences. Some patients find these hallucinations as terrifying and annoying and some find them as comforting and exciting. Auditory hallucinations do influence the life quality of the patient, the course of the disease and functionality of the patient negatively. We anticipated that the patients? self esteem has an important role in determining the content of their hallucinations. According to this; patients diagnosed as schizophrenia according to DSM IV criteria, who are hospitalized in Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman for Psychiatric, Neurosurgery and Neurological Diseases Training and Research Hospital, are participated into this study. In this study we assessed the beliefs of the schizophrenia patients about their hallucinations whether they are positive or negative, and its relationship between their self esteem, life quality, sociodemographic features, the duration of the disease, the beliefs of the patients about themselves and about the other people and negative life events.MATERIAL and METHOD: 70 patients staying in the inpatient clinics of Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman for Psychiatric, Neurosurgery and Neurological Diseases Training and Research Hospital who are diagnosed as schizophrenia according to DSM-IV are enrolled into the study. The age of the patients is determined between 18-65 years and the patients must be literate because of the self reporting scales. Patients are assessed through sociodemografic data form, beliefs about voices questionnaire, evaluative beliefs scale, topography of voices rating scale, rosenberg self esteem scale, life quality scale in schizophrenia.RESULTS: 34,3% of the patients that are enrolled into the study had positive beliefs and 65,7% had negative beliefs about their auditory hallucinations. Disease duration was 10 years for the patients who had positive beliefs and 7,2 years for the patients who had negative beliefs. There was no significant difference among gender and the beliefs about the auditory hallucinations. Treatment non compliance or irregular drug usage is found as 29,2% and regular drug usage by him/herself or with the help of other is found as 70,8% in patients who had positive beliefs about their hallucinations. Treatment non compliance or irregular drug usage is found as 60,8% and regular drug usage by him/herself or with the help of other is found as 39,2% in patients who have negative beliefs about their hallucinations. As we consider the patients who have positive beliefs ; 87,5% of them have high self esteem, %8.3 have moderate self esteem, 4,2% have low self esteem. On the other hand the patients who have negative beliefs about their hallucinations; 8,7% of them have high self esteem, 13% have moderate self esteem, 78,3% have low self esteem.