Şizofrenide uyku iğcikleri
Sleep spindles in schizophrenia
  1. Tez No: 314620
  2. Yazar: ALİ SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM İLNEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Uyku iğcikleri talamik çekirdeklerle bağlantılı talamik retiküler nükleustan kaynaklanır ve çalışması kortikotalamik ve talamokortikal döngülerle düzenlenir. Şizofrenide uyku iğciği aktivitesinde farklılıklar saptanmış; bu farklılıkların klinik özellikler, bilişsel parametreler ve morfolojik değişikliklerle ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada şizofreni hastalarında uyku iğcik defisiti olup olmadığı ve klinik özelliklerle ilişkisi araştırıldı.Yöntem: Genel bir psikiyatri hastanesinde akut psikoz servisinde yatmakta olan akut/subakut evre 14 erkek şizofreni hastası ve 14 sağlıklı gönüllüde ilk uyku döngüsünde uyku EEG kayıtları alındı. Uyku yapısı evrelemesi yapıldı. Tüm derivasyonlarda N2 evresinde saptanan iğciklerin sayısı, süresi, amplitüdü, yoğunluğu belirlendi. Hasta ve kontrol grubu, klinik özellikler, uyku yapısı ve iğcik değişkenleri arasında korelasyon analizleri yapıldı.Bulgular: Hasta grubunda tüm derivasyonlarda iğcik sayı, süre, amplitüd ve yoğunluk değişkenlerinde kontrol grubuna göre anlamlı azalma saptandı. FZ derivasyonu toplam iğcik sayısı ve yoğunluğu ile hastalık süresi arasında negatif yönde anlamlı ilişki saptandı. Hasta ve kontrol grubu arasında uyku yapısı değişkenlerinde farklılık saptanmadı.Sonuç: Şizofreni hastalarında uyku iğcik defisiti talamik-retiküler ve talamakortikal mekanizmalarda işlev bozukluğunu işaret etmekte olup hastalığın biyolojik bir göstergesi olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sleep spindles are generated by the thalamic reticular nucleus in conjunction with specific thalamic nuclei and are modulated by corticothalamic and thalamocortical connections. The changes in sleep spindle activity found in schizophrenia, have been considered to be correlated to the clinical, cognitive and morphologic findings of the syndrome. In this study, we aimed to investigate whether spindle deficits were present in a sample of schizophrenic patients and related to the clinical presentation of schizophrenia.Methods: Sleep EEG recordings during the first sleep episode of the night were performed in 14 male patients with acute/subacute schizophrenia and 14 healthy subjects. Patients were recruited from the acute psychiatric ward of a general psychiatry hospital. In addition to sleep spindles, sleep structures were assessed. Measures of sleep structure, and the number, duration, amplitude and density of sleep spindles were correlated with clinical parameters.Results: We found a decrease in sleep spindle number, amplitude, duration, density in schizophrenia patients. Based on the correlation analysis between spindles and clinical symptoms, spindle number and density in the frontal derivation were inversely correlated with disease duration. Sleep measures did not significantly differ between the two groups.Conclusion: The deficit in sleep spindles in schizophrenia subjects may reflect dysfunction in thalamic-reticular and thalamocortical mechanisms and could represent a biological marker of illness.