Şizofreni ve cinsiyet farklılıkları
Schizophrenia and gender differences
  1. Tez No: 557951
  2. Yazar: KENAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Şizofreni genç yaşta başlayan düşünce, duygu ve davranışlarda önemli bozulmalara yol açan, heterojenite gösteren ağır bir ruhsal bozukluktur. Çalışmamızda kadın ve erkek şizofreni hastalarında; sosyodemografik özellikler yanında hastalığın başlangıç yaşı, süresi, ilk tedavi için başvuru yaşı, ilk hastaneye yatış yaşı, hastaneye toplam yatış sayısı ve süreleri gibi parametrelerle birlikte, klinik belirtilerin dağılım ve şiddetini araştırarak cinsiyet farklılıklarını saptamayı amaçladık. Hastanemizin akut psikoz servislerinde yatarak tedavi gören şizofreni tanısı konulmuş 50 erkek ve 50 kadın hasta çalışmaya alındı. Çalışma için seçilen hastalara, sosyodemografik soru formu, BPRS (Kısa Psikiyatrik Derecelendirme Ölçeği), SAPS (Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği) ve SANS (Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği) ölçekleri uygulandı. Çalışmamızda kadınlarda hastalık başlangıç yaşı, tedaviye başlama yaşı ve ilk hastaneye yatış yaş ortalaması erkeklere göre anlamlı derecede yüksekdi. Erkeklerde ailede psikotik bozukluk bulunma öyküsü oranı, kadınlara göre anlamlı derecede fazla bulundu. SAPS toplam skoru kadınlarda erkeklere göre daha yüksek bulunurken, SANS ve BPRS toplam skorları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. BPRS alt itemlerinden duygusal içe kapanma ve manyerizm-postür ortalaması erkeklerde daha yüksek görülürken, düşmanca davranış ve halüsinatuvar davranış skoru kadınlarda anlamlı derecede fazlaydı. Kadınlarda işitsel varsanılar, yorumlayıcı sesler, görsel varsanılar, varsanıların bütünsel derecelendirmesi, varsanıların toplam puanı, giyim ve görünüş (olağandışı tarzda giyinme veya diğer garip şeylerle görüntüsünü değiştirme), cinsel ilgi ve etkinlik azalması ile ilgili skorların ortalaması erkeklere göre anlamlı derecede fazlaydı. Cinsiyetler arasında hezeyan alt ölçek itemlerinin skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmasa da, hezeyanların toplam skoruyla birlikte, kötülük görme ve büyüklük hezeyanlarının skorları kadınlarda daha yüksek bulundu. SANS anhedoni/ asosyalitenin ortalama skorlarına bakıldığında kadınların cinsel ilgi ve etkinlik azalması ile ilgili skorların ortalaması, erkeklere göre anlamlı derecede fazla bulundu.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a severe mental disorder which develops at young ages, presents heterogenity and leads to serious disruptions in thoughts, emotions and behavior. In the present study, the aim was to determine gender differences by investigating sociodemographic characteristics, age of onset, the first hospitalization, the total number hospitalization, and the duration of hospital stay as well as distribution and severity of clinical symptoms both in male and female schizophrenic patients. The study group was 50 male and 50 female acute psychosis service inpatients. Sociodemographic questionaire, BPRS (Brief Psychiatric Rating Scale), SAPS (Scale for the Assesment of Positive Symptoms) and SANS( Scale for the Assesment of Negative Symptoms) were applied. In the study it was found that the average age of onset, the initial treatment and first hospitalization of females was significantly higher than males. Family history of psychotic disorders was found higher in males compared to females. Total score of SAPS was found higher in females compared to males, whereas total score of SANS and BPRS did not show a significant difference. The average scores of BPRS subitems such as emotional introvertion, mannerism-posture were found higher in males whereas average scores of hostile and hallucinative behaviors were found higher in females. The total score of BPRS and its other items did not show statistically significat difference regarding gender. Auditory hallucinations, interpreting voices, visual hallucinations, overall rating of hallucinations, total score of hallucinations, mode of dressing, outlook (the patient dresses in an unusual way or changes his/her outlook with bizzare things), diminished sexual interest and activity were significantly higher in females than males.The total scores of delucion subscales did not show significant difference among genders. However, together with the total score of delusions, delusions of grandiosity and persecution total scores were found higher in females. The average scores of anhedonia and social withdrawal were also investigated. The average score of diminished sexual interest and activity were found higher in females compared to males