Fullterm ve preterm yenidoğanlarda fibronolitik kapasite ve yenidoğan plazmasının invitro ürokinaza yanıtı
  1. Tez No: 31463
  2. Yazar: NÜVİT ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yenidoğan döneminde tromboembolik komplikasyonların relatif yüksek insidensi, fîbrinolitik kapasitenin ve trombolitik ajanların individüel dozlarının araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada yenidoğanlarda fibrinolitik mekanizma, yeni yöntemlerle araştırıldı. 55 fullterm ve 29 pretermden ilk hafta içinde venöz kan örnekleri alındı. Fibrinojen düzeyi, turbidimet- rik yöntem ile, plazminojen aktivitesi kromojenik substrat assay ile, plazma fibrinolitik potansiyeli bir global screening test ile değerlendirildi. Fibrinoliz zamanı bir“Microdot Lysis Assay ”(MCLA) ile ölçüldü. Sonuçlar erişkin kontrol grubu değerleri ile karşılaştırıldı. Plazminojen aktivitesi ve fibrinolitik potansiyel yenidoğanlarda anlamlı olarak düşük bulundu. Yenidoğan plazması lizisin başlayabilmesi için erişkinden 6 kat fazla ürokinaza gereksinim gösterdi. Aynı ürokinaz konsantrasyonunda lizisin tamamlanması için gerekli süre yenidoğanlarda iki kat daha uzun bulundu. Plaz minojen aktivitesi ile fibrinolitik potansiyel arasında korelasyon saptanırken, MCLA değerleri ile plazminojen aktivasyonu arasında böyle bir ilişki gösterilemedi. Çalışmanın sonuçlan yenidoğanlarm fîbrinolitik yanıtının önemli ölçüde az olduğunu bir kez daha göstermiştir. Ayrıca; bozulmuş“clot lizis”inin yalnızca düşük plazminojen aktivitesine bağlı olmadığı belirlenmiştir. Olgudan olguya değişen değerler, ürokinaz gereksmiminin her hasta için ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini ve MCLA'nın bu amaçla kullanılabileceğini, aynı za manda trombolitik tedavinin izlenmesinde de yol gösterici bir test olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relatively high incidence of thromboembohc complications in the neonatal period requires investigation of the fibrinolytic ca pacity and the individual dosis of thrombolytic agents. In this study, fibrinolysis of newborns was evaluated by using new met hods. Venous blood samples were obtained from 55 healthy full- term and 29 healthy preterm infants within the first week of life. A chromogenic substrat assay was used to determine plasmino gen activity and a global screening test ( Fibri-Screen Assay- Baxter) to evaluate whole plasma fibriolytic potential. Clot lysis time was measured kinetically by using a micro clot lysis assay. The results were compared with those in adult plasma. Plasmino gen activity were found to be significantly lower in newborns. Plasma samples from the newborns required 6 times higher con centrations of urokinase to start lysis and complete lysis time was two times longer. There was a correlation between plasminogen activity and fibrinolytic capacity. Data from the present study emphasized again that fibrinolytic response of newborns is signi ficantly reduced. Additionally impaired clot lysis was not only due to low plasminogen activity. The variability of values from infant to infant suggest that urokinase requirement must be con- cidered for each patient individually. The micro clot lysis assay could be a simple method for this purpose and also for monito ring of the thromboembolic therapy. -38-