Kuvöz örtüsünün term ve preterm yenidoğanların vital bulgularına etkisi
The effect of an incubator cover on full term and preterm newborns' vital signs
- Tez No: 565954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİCE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma, Yenidoğan Yoğun Bakım (YYB) ünitesinde tedavi gören term ve pretermlerde kullanılan kuvöz örtüsünün yenidoğanların vital bulgularına etkisini belirlemek amacı ile gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Siverek Devlet Hastanesi YYB ünitesinde Kasım 2017- Mart 2018 tarihleri arasında yatan, araştırma kriterlerine uyan ve ailelerinden gönüllü onam izni alınan 91 yenidoğan oluşturdu. Veriler, Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi ve Uygulama Formu, cilt ısı probu, pulse oksimetre, kuvöz, kuvöz örtüsü, mezura, ses desibeli ölçüm cihazı kullanılarak toplandı. Veriler; sayı, yüzde, ortalama, ortanca, Fisher, Mann Whitney U, T, ki-kare ve Friedman testleri ile analiz edilmiştir. İstatiksel anlamlılık değeri p0,05).
Özet (Çeviri)
The study examined the effects of the incubator covers used in the treatment of full term and preterm newborns in Neonatal Intensive Care Units (NICUs) on their vital signs. The study sample included 91 newborns in the NICUs of Siverek Public Hospital between November 2017 and March 2018, who met the inclusion criteria and whose parents signed the voluntary informed consent form. The data were collected using a Newborn Introductory Information and Administration Form, a skin temperature probe, a pulse oximeter, an incubator, an incubator cover, a tape measure and an audio level meter, and analyzed using frequencies, percentages, means, medians, and the Fisher, Mann-Whitney U, t, chi-square and Friedman tests. The threshold for statistical significance was p0.05).