Proaktif kişilik ile satış performansı arasındaki ilişki ve bir uygulama
The relationship between proactive personality and sales performance and a practice
  1. Tez No: 314710
  2. Yazar: ENGİN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı proaktif kişilik özelliklerinin işletmelerin rekabet ve karlılığına doğrudan etkide bulunan satış bölümlerinde çalışan satışçıların performanslarına etkisini incelemektir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen araştırma hayat ve sağlık sigortası, eğitim ve danışmanlık, emlak, makine üretim ve satış sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerde çalışan satışçıların oluşturduğu örneklem üzerinde uygulanmıştır.Proaktif kişiliği ölçmede Bateman ve Crant tarafından geliştirilen ve 17 ifadeden oluşan proaktif kişilik ölçeği kullanılmıştır. Satışçıların satış performansları bağlı oldukları yöneticilerine 3 ifadeden oluşan ölçek uygulanarak ölçülmüştür.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ?sonuç alma yönünde ısrarcılık?, ?fırsatları öngörme ve yapıcı değişimi başlatma? ve ?sürekli yapıcı değişim arayışı içinde olma? proaktif kişilik alt boyutlarının satış performansına olumlu yönde bir etkide bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to investigate the effects of proactive personality on the sales performance of the salesmen who works in the sales departments and directly impacts the competitiveness and profitability of the companies. This study was conducted among the sample consists of the salesmen who works in the companies operating in the following business sectors; life and health insurance, training and consultancy, real-estate, machinery production and selling.The proactive personality was assessed with Bateman and Crant? s 17-item proactive personality scale. The sales performance of the salesmen was evaluated by responses of their managers to a 3-item scale .According to the outcomes of the study it has been concluded that proactive personality dimensions which are ?result oriented insistancy?, ?anticipation of the opportunities and initiating the constructive change?, ?consistently being in search for change? have positive impact on the sales performance.