Seçilmiş makroekonomik göstergelerin İMKB-100 endeksine etkileri
ISE-100 index, the effects of selected macroeconomic indicators
- Tez No: 314727
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ONGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ulusal-100 endeksinde işlem gören hisse senedi fiyatları ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki ekonometrik bir yöntem aracılığı ile araştırılmaktadır. Hisse senedi ve borsaların işleyişi hakkında genel bilgiler verildikten sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası genel durumu ve uluslar arası piyasalarla karşılaştırmalara yer verilmiştir. Araştırmada kullanılacak, hisse senedi fiyatına tesir eden faktörler belirlenmiş, Johansen Eşbütünleşme Analizi ve Nedensellik Testi ile aralarındaki ilişki ve ilişkinin yönü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Istanbul Stock Exchange National-100 index traded on the relationship between stock prices and macroeconomic variables is investigated via econometric methods. After giving general information about the functioning of stock exchanges and the Istanbul Stock Exchange and the overall situation in the international markets are comparable. Used in the survey, identified factors that affect the stock price, Johansen Cointegration and Causality Analysis of the relationship and the relationship between them and the direction of the test have been identified