Hisse senedi getirilerini etkileyen makroekonomik değişkenlerin analizi ve bir uygulama
The analysis of macroeconomic variables that effect stock returns and application
  1. Tez No: 253564
  2. Yazar: YAVUZ KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Finansal piyasalar günümüzde küresellesme süreciyle birlikte çesitli ülkeekonomilerinden dıssal boyutta, ülke içi makro ekonomik göstergelerden iseiçsel boyutta etkilenmektedir. Makro ekonomik göstergeler ısığında yatırımcılarhisse senetleri üzerinden sağlayacakları getirileri tahmin etmektedirler.. Buanlamda makro ekonomik göstergelerin erken uyarı sistemleri olduğu ve bunedenle özellikle gelismekte olan ülkelerde yatırımcılar tarafından sıkı takipedildikleri söylenebilir.Çalısmada makro ekonomik değiskenler ile hisse senedi getirilerininiliskileri incelenmis, Türk sermaye piyasaları için makro ekonomikdeğiskenlerle hisse senedi getirileri arasındaki iliskiler test edilmistir.Çalısmanın birinci bölümünde bir yatırım aracı olarak hisse senetleri vegetirileri incelenmis, ikinci bölümde ise hisse senetlerinin getirilerini etkilediğidüsünülen makroekonomik değiskenler açıklanmıstır. Bu kapsamda para arzı,enflasyon, petrol fiyatları, altın fiyatları, döviz kuru, cari islemler dengesi,ekonomik büyüme verileri, reet bütçe dengesi hisse senetlerini etkilediğidüsünülen makro ekonomik değiskenler olarak seçilmistir. Çalısmanın üçüncübölümünde ise sözkonusu makro ekonomik verilerden para arzı, enflasyon,petrol fiyatları, altın fiyatları ve döviz kuru seçilmis ve Johansen esbütünlesmeanalizi ile hisse senedi getirilerinin makroekonomik verilerle iliskilerideğerlendirilmistir.Çalısma sonucunda hisse senedi getirilerinin makroekonomik değiskenlerile iliski içinde oldukları bu anlamda yatırımcılar tarafından sürekli olarakizlendikleri bulgusuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, It has been great concern to estimate the correlationbetween the stock exchange earnings and the macroeconomic variables byinvestors, governmental and academic instutions. In this study we aim toinvestigate the possible relationships between the chosen macroeconomicvariables like money supply (M1), exchange rate (USD), inflation rate, brentpetrol prices and global gold prices and the Istanbul Stock Exhange IMKB-100index for the period 1998 January and 2009 November.The time series data for macroeconomic variables are evaulated based onthe Johansen Cointegration test is used . The outcome of the Johansencointegration analysis supports that there exits long run relationship betweenIMKB 100 indice and the chosen macroeconomic variables. Granger causalitytests are based on the Vector Error Correction Model (VECM) produced thatall the chosen macroeconomic variables cause the IMKB 100 index in Grangersense. Stock prices cause only exhange rate in Granger sense.