Bir Satir yazarı olarak Iuvenalis'in Roma'ya bakışı
Juvenal?s View of Rome as a Satirist
  1. Tez No: 314731
  2. Yazar: FİGEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA DEMİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Western Linguistics and Literature, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
?Bir Satir Yazarı Olarak Iuvenalis'in Roma'ya Bakışı? konulu bu çalışmamız kapsamında, Decimus Iunius Iuvenalis'in kaleme almış olduğu Saturae eseri ışığında, yazarın Roma dünyasına bakışı incelenmiş ve o dönemin Roma'sının sosyal, siyasal ve ekonomik durumu bir satir yazarının bakış açısından algılanmaya çalışılmıştır. Çalışmamız kapsamında temel başvuru kaynağımız olan Iuvenalis'in satirlerinin yanı sıra çağdaşı yazarların eserleri de göz önünde bulundurularak, döneme ışık tutan benzer ya da farklı yaklaşımlar ele alınmıştır. Bununla birlikte Antik kaynaklarda verilen bilgiler, modern araştırmalar ile harmanlanarak, objektif bir biçimde değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
?Juvenal?s View of Rome as a Satirist? investigates Decimus Iunius Iuvenalis? vision of Rome in the light of his Saturae, and intends to understand the contemporary social, political and economic conditions in Rome from the viewpoint of a satirist. Apart from the Saturae, the works of Juvenal?s contemporaries were also taken into consideration in order to discuss different or similar approaches to the period. Ancient texts and modern studies were combined for an objective assessment.