İş etiğinin insan kaynakları temin ve seçim sürecindeki önemi ve bir araştırma
The importance of business ethics in selection and recruiting and a research related to the topic
  1. Tez No: 314730
  2. Yazar: ZEHRA ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, çalışanların genel iş etiği algısı ile insan kaynakları temin ve sürecine ilişkin iş etiği algısını incelemek ve bu algıların demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemeye çalışmaktır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, etik ve etik ile ilgili kavramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde; iş etiği, iş ahlakı kavramları, iş etiği ve iş ahlakının tarihsel gelişimi, iş etiğinin kurumlaşması ve insan kaynakları işlevleri ile iş etiği arasındaki ilişki ve insan kaynakları temin ve seçim süreci ile iş etiği arasındaki ilişki incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, bankacılık, eğitim, bilişim, metal-plastik Yan sanayi ve diğer(Gıda ve finans) sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin İstanbul il sınırlarında görev yapan 192 çalışanı üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre insan kaynakları temin ve seçim sürecindeki iş etiği algısı ile genel iş etiği algısı arasında negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Bu ek olarak insan kaynakları temin ve seçim sürecindeki iş etiği algısı ile genel iş etiği algısı cinsiyete göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the sense of employees? business ethics, business ethics related to the selection process and if these senses differ according to their demographical variables.The study consists of three parts. In the first part, ethics and concepts concerning ethics are handled. In the second part, the relationship among business ethics, the historical development of business ethics, functions of human resources and the selection process are examined.In the third part, there had been an investigation over 192 employees working in Istanbul, who are active in banks, education, IT, metal-plastic sub-industries and other sectors. According to the results, a negative relationship is established between the sense of general business ethics and the sense of business ethics related to selection process. In addition to this, the sense of general business ethics and the business ethics in the process of selection have differences in terms of gender.