Liderlik becerileri geliştirme programının üstün zekalı olan ve olmayan öğrencilerin liderlik becerilerine etkisi
The effect of leadership skills development program on gifted and nongifted students' leadership skills
- Tez No: 314741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP EMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırma geleceğin liderleri olma şansları yüksek üstün zekâlı ve yetenekli öğrenciler ile olmayan öğrencilerin liderlik becerilerinin tespit edilmesini, bu beceriyi geliştirmek amacıyla bir program hazırlanmasını, uygulanmasını ve etkililiğinin sınanmasını kapsamaktadır. Bu amaçla 15 oturumluk ?Liderlik Becerileri Geliştirme Programı? oluşturulmuştur. Çalışma, İstanbul ilinde, üstün zekâlı ve yetenekli çocuklara farklılaştırılmış bir eğitim programı sunan Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulunda, 6. sınıfa devam eden 21 ( 7 üstün) deney grubunda, 20 (6 üstün) de kontrol grubundaki 41 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere 15 oturumluk ?Liderlik Becerileri Geliştirme Programı? haftada 1 gün 45 dakikalık süreyle uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir uygulamada bulunulmamıştır.Araştırma kapsamında öğrencilerin liderlik becerilerini belirlemek amacıyla veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan, Liderlik Becerileri Ölçeği (LİBÖ) kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki tüm öğrencilere öntest ve sontest olarak verilmiştir. Toplanan verilere uygun istatistikî analiz teknikleri uygulanarak araştırma sonuçları elde edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, liderlik becerilerini geliştirmeye yönelik hazırlanan programın hem üstün zekâlı ve yetenekli olan hem de üstün zekâlı ve yetenekli olmayan öğrencilerin liderlik becerilerini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes identifying leadership skills, developing, applying, and testing a program in order to develop leadership skills of non-gifted and gifted students who have more chance to be a leader in the future. For this aim ?Leadership Skills Development Program? consisting of 15 sessions was developed. The study group is composed of 21 (7 gifted) students in sample and 20 (6 gifted) in control group, who were at sixth grades at Beyazıt Ford Otosan Elementary School in Istanbul which offers a differentiated curriculum for gifted children. Leadership Skills Development Program? was applied to the study group once a week with duration of 45 minutes. However any intervention was made to control group.A scale for identifying leadership skills (LİBÖ) was developed by the researcher to determine leadership skills of the gifted and non-gifted students. The scale its validity and reliability analysis was made was applied both study and control group as pre-test and post test. The data obtained from the study was analyzed with proper statistical analyses. The results of the study revealed that `Leadership Skills Development Program? have positive effect on leadership skills of gifted and non-gifted students.