Rusya'dan Antalya'ya ulusaşırı göç ve bu göçün sosyo-mekânsal sonuçları
Transnational migration from Russia to Antalya and socio-spatial consequences of this migration
- Tez No: 314758
- Danışmanlar: PROF. DR. E. MURAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Turizm, Geography, Sociology, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) dağılması, Sarp Sınır Kapısı'nın açılması, turizmin geliştirilmesine yönelik politikalar ve Bağımsız Devletler Topluluğu'na (BDT) üye ülkelerle ilişkilerin artmasının bir sonucu olarak, Rusya'dan Türkiye'ye göçler hızlı bir biçimde artmıştır. Rusya'dan Türkiye'ye göç edenlerin Antalya'da yoğun olarak yaşadıkları bilinmektedir.Rusya'dan Antalya'ya göç edenlerin profillerinin ortaya konması; göç etme nedenlerinin anlaşılması; Rus yerleşimcilerin kent içi mekân kullanımlarının belirlenmesi ve Antalya'da meydana getirdikleri sosyo-mekânsal etkilerin saptanması amacıyla yapılan bu çalışmada 114 tane Rus yerleşimciye erişilmiş ve anket uygulaması gerçekleştirilmiştir.Çoğunlukla genç kadınların gerçekleştirdiği bu göçlerin, hem ekonomik hem de sosyal sebepleri vardır. Ruslar yoğun olarak turizm sektöründe çalışmaktadırlar.Rusların kentte kullandıkları alanlar sınırlıdır ve göçmen niteliklerine göre kent içi mekân kullanımı farklılaşmaktadır. Ruslar, Antalya'da gittikçe artan bir şekilde mekânsal değişiklikler meydana getirmektedirler.
Özet (Çeviri)
As a consequence of collapse of Union of Soviet Socialist Republics (USSR), opening of Sarp Border Gate, policies focused on developing tourism and increasing relations with countries member to Commonwealth of Independent States (CIS), immigrations from Russia to Turkey began to increase rapidly. It is known that people immigrating from Russia to Turkey intensively live in Antalya.In this study made for the purpose of presenting profiles of people immigrating from Russia to Antalya; understanding their reason for immigration; determination of Russian settlers' inner city residences and determining their socio-spatial effects in Antalya, 114 Russian settlers was selected and a questionnaire application was realized.These immigrations realized mostly be young women have both economic and social reasons. Russian people intensively employed in tourism sector.Areas occupied by Russians in the city is limited and their inner city residence utilization differ per their immigrant status. Russians create gradually increasing spatial changes in Antalya.