Kamu ve özel sektör üst düzey yöneticilerinde otorite kullanımı ve vizyon
Public and private sector senior managers exerting authority and vision
- Tez No: 314759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tezin amacı; kamu ve özel sektör üst düzey yöneticilerin otorite ve vizyonunu etkileyen faktörleri tespit etmektir. Bu bağlamda üst düzey yöneticilerin otorite ve vizyonunu etkilediği düşünülen adalet, karizma, güç, güven, iletişim, eğitim, tecrübe, inanç ve yenilikçilik faktörleri kullanılarak kamu ve özel sektör üst düzey yöneticilerin otorite ve vizyonu ölçülmeye çalışıldı.Kamu ve özel sektör üst düzey yöneticilerin otorite ve vizyonunu ölçebilmek için beşli likert ölçeği kullanılarak anket oluşturulup veri toplandı. Anket uygulaması hem kamu sektöründe hem de özel sektördeki üst düzey yöneticilere uygulandı. Anket uygulama süresi yaklaşık üç ay sürdü. Kamu ve özel sektördeki yöneticilere 650 anket gönderildi. 112 anket kamu yöneticilerinden, 92 anket özel sektör yöneticilerinden geri döndü.Verilerin analizinde kamu ve özel sektör üst düzey yöneticilerin otorite ve vizyonunu etkileyen durumları ortaya koyabilmek için çeşitli istatistik yöntemler kullanıldı. Otorite ve vizyonla ilgili geliştirilen hipotezler test edilmeye çalışıldı. Analizler sonucunda inanç faktörü dışındaki tüm faktörlerin kamu ve özel sektör üst düzey yöneticilerin otorite ve vizyonunu etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the Theisis is; to identify factors that affects public and private sectors managers authority and vision. In this context, by using justice, charisma, power, thrust, communication, experience, belief and innovation factors, authority and vision of public and private sectors managers have been tried to be evaluated.To evaluate public and private sector managers authority and vision, Likert scale have been used for poll to collect data. Poll have been surveyed for both Public Sector managers and Private Sector managers. Poll application lasted for 3 months. 650 polls have been sent to managers. 109 pcs sent back from Public sector managers, 95 pcs sent back from Private sector managers.For data analysis, various statistical methods have been used to display factors that affects public sector and private sector managers authority and vision. Hypothesis about authority and vision has been tried to be tested. As a result of the analysis except belief factor, all factors affect public and private sectors managers authority and vision.