Tasarım sürecinde birlikte değer yaratma ve gemi inşa sektöründe bir uygulama
Value co-creation in design process and an application in shipbuilding industry
- Tez No: 314783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Birlikte değer yaratma yaklaşımı; bilinen kalite ve yeniden yapılanma süreçlerinin ötesinde daha geniş bir topluluğu içine alarak paydaşların tamamının tecrübelerine dayanarak sürdürülebilir büyüme, verimlilik ve karlılığı sürekli ateşleyen yeni bir düşünce şekli ve uygulama biçimidir.Bu çalışmada 2000'li yıllardan sonra literatüre giren birlikte değer yaratma (co-creation) kavramının işletmeler için giderek daha önem kazanacağı öngörüsü ile Türkiye'de Gemi İnşa sektöründe uygulama imkânı olup olmadığı incelenmiştir. Bu kapsamda birlikte değer yaratma kavramının ne olduğu, gelişim süreci, bu kavramın gelişimine katkı sağlayan görüşler incelenmiş, müteakiben konuya ilişkin yapılmış çalışmalardan da yola çıkarak alan çalışması için ihtiyaç duyulan ölçekler belirlenmiş, yapılan anket çalışması sonucunda elde edilen veriler SPSS 17.0 programında analiz edilmiştir.Çalışma neticesinde uyumluluk, yeni ürün geliştirme, birlikte değer yaratma faktörlerinin firma performansına olumlu etkisi olduğu özellikle uyumluluk ve yeni ürün geliştirmenin performansa etkisinin oldukça yüksek seviyede olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Beyond the known quality and restructring processes, co-creation approach based on experiences of wider stakeholder communities is a new way of thinking and appliance, to launch sustainable growth and efficiency and profitability.In this study, the concept of co-creation entering the literature after the 2000s is investigated upon whether there is the possibility of applying the shipbuilding industry in Turkey with the foresight of increasing importance for businesses. In this context, it is analysed what the concept of co-creation, progress process and opinions contributing to the development of this concept is. Subsequently, inspired from studies conducted on this topic, scales required fort his survey were analyzed by SPSS 17.0 software.As a result, it is seen that adaptibility, new product development and co-creation have positive impact on company performance and especially effect of adaptibility and new product development scales are extremely high.