Kurumsal yönetim düzeyinin belirleyicileri ve etkileri üzerine İMKB'de bir uygulama
An empirical research on Istanbul Stock Exchange about the determinants and effect of corporate governance level
- Tez No: 314782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM AREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda faaliyet gösteren şirketlerin kurumsal yönetim düzeylerinin belirleyicileri ve gelişen kurumsal yönetim uygulamalarının etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda şirketlerin piyasa değerlerinin kurumsal yönetim düzeylerinin gelişmesinde en önemli belirleyici olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda piyasa değerinin kurumsal yönetim düzeyini açıklamadaki bu gücü şirketlerdeki kurumsal yatırımcı oranının kurumsal yönetim düzeyine etkisini de gölgelemekte olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan şirketlerdeki gelişen kurumsal yönetim uygulamaları ile finansal performans arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Bu ilişki şirketlerde bir sene önce karları azaltıcı yönde yapılan kar yönetimi uygulamaları ile birlikte vekâlet maliyetlerinin belirginleşmesi ile daha da güçlenmekte olduğu görülmüştür. Son olarak artan kurumsal yönetim uygulamalarının yabancı yatırımcı tercihlerini de etkilediği ve bu yatırımcıların tercihlerini kurumsal yönetimi uygulamaları gelişmiş şirketlerden yana kullandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, the determiners of corporate governance level for the firms active in Istanbul Stock Exchange and the effects of improving corporate governance applications are examined. As a result of this work, it is found out that the market values of the firms are the strongest determinants in the improvement of corporate governance level. At the same time, the power of market value as such a determinant overshadows the impact of investor ratio over the corporate governance level. On the other hand, it is detected that there is a positive correlation between ever-improving corporate governance applications and financial performance. This correlation gets even stronger as agency costs gets more apparent because of earning management moves made to decrease profit levels one year ago. Lastly, it is stated in the paper that increase in the application of corporate governance moves affects foreign investor preferences and that such investors prefers the firms with high level of corporate governance level.