Ergen gözüyle ergen anababa ilişkileri
Adolescence parental relationship from adolescen's perspective
- Tez No: 314801
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL KASAPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüzde ergen ebeveyn ilişkileri, üzerinde çokça tartışılır bir konu haline gelmiştir. Farklı açılardan ele alınsa bile konunun ortak noktası ergen ebeveyn ilişkilerinin sağlıklı olarak gerçekleşmesidir. Çalışmada bu nokta, kaynak teorisi ve sosyal kontrol teorisi bağlamında ele alınmaktadır. Bireylerin kişisel ihtiyaçlarını başkalarıyla kaynak takası yoluyla giderme temeline dayanan kaynak teorisinin sevgi ve statü kaynaklarının alışverişi, ergen ebeveyn ilişkisi çerçevesi içerisinde ele alınmıştır. Kaynak Teorisiyle bütünler olarak kullanılan Sosyal Kontrol Teorisi, bireyin sosyal gruplarla olan ilişkisini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Dört unsurdan oluşan sosyal kontrol teorisinin ebeveyne bağlılık unsuru kullanılmaktadır.Alan araştırması niteliğindeki çalışmada, Ankara ilinde çeşitli liselerde okuyan orta ve geç ergenlik döneminde 15 -18 yaşlarında rastlantısal örneklem koşuluna uygun olarak seçilen 366 ergene anket uygulanmıştır.Ergenlerin sevgi kaynağı alışverişlerinde, ergen ebeveyn bağı içerisinde yer alan karşı cinsle yaşanılan sorunları konuşmada ve cinsellikle ilgili soru sormada, çatışma potansiyeli açısından, anne-babanın ergenin problemlerini anlamaya çalışmasında dikkat çekici bir şekilde davranış tutum farklılıkları görülmektedir.Ergen ebeveyn ilişkilerinde fark edilir bir biçimde ilk sırada cinsiyetin, ikinci sırada ise yaşın etkili olduğu dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the relationship between adolescents and parents is a highly debatable issue. Although it is possible to discuss this issue from many aspects, the common point of these aspects is the healthiness of the relationships between adolescents and parents. This point is discussed in the context of resource theory and social control theory in this work. The exchange of love and status resources is discussed in the context of the relationship between adolescents and parents as per the resource theory that is based on the notion that the individuals fulfill their needs by the exchange of resources with other people. Social control theory, which is used as complementary to the resource theory, helps us to understand the relationship of the individual with the social groups. Attachment to parents element of the social control theory, which consists of four elements, is used.As the field study, a survey has been applied to 366 adolescents, who are chosen as per the accidental sampling condition, in their mid or late adolescence between 15 and 18 years studying in various high schools in the province of Ankara.Remarkable differences in the behavior of the parents is observed as they try to understand the problems of the adolescent is observed in terms of the conflict potential in the love resource exchanges of the adolescents, and while talking the problems with the opposite sex or asking questions about sex in the relationship between adolescents and parents.It is observed that gender is distinguishably ranked first, and then age is ranked second as the issues in the relationship between adolescents and parents.