Dijital iletişim çağında belgesel sinema: Gerçekliğin yeniden inşası
Documentary cinema in the age of digital communication: Reconstruction of the reality
  1. Tez No: 314800
  2. Yazar: ÖNDER M. ÖZDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT ULUSAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Dijital iletişim çağında, özellikle sinema teknolojisindeki gelişmenin bir sonucu olarak, film yapım, dağıtım ve gösterim süreçlerinde, çeşitli dönüşümler gözlemlenmektedir. Bu dönüşümlere paralel olarak, farklı yapım tarzlarının bir arada kullanıldığı filmlerin sayısındaki artış dikkat çekmektedir. Melez olarak da tanımlanabilen ve bazen kurmaca veya belgesel kategorilerine tam olarak sokulamayan bu tarz filmler, belgesel sinemanın gerçeklik ve nesnellik iddialarını tartışmalı hale getirmektedir. Bu çalışmada, belgesel sinemaya odaklanılarak, farklı film yapım tarzları arasındaki etkileşimin nedenlerinin, tarihsel bir perspektifle ve film yapımındaki toplumsal, ekonomik ve siyasi faktörler göz önünde tutularak ortaya konulması amaçlanmaktadır.Bu tez çalışmasında, belgesel sinemanın tanımlama ve kurumsallaştırılma çabalarından başlayarak, farklı dönemlerdeki belgesel filmlere ve bu filmlerin üretim koşullarına odaklanılmaktadır. Böylelikle, dijital iletişim çağında sinemada yaşanan dönüşümlerin belgesel sinemaya etkileri, daha önceki dönemlerle karşılaştırmalı olarak açığa çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bu yaklaşım sonucunda, günümüzde belgesel sinemada yaşandığı iddia edilen yükseliş ile belgesel ve kurmaca sinema kategorileştirmesinin neden ve sonuçları eleştirel olarak sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is possible to observe various transformations in film production, distribution and screening, particularly due to the development in cinema technologies in an era of digital communication. Running in parallel to these transformations, the rise in the number of films combining a range of different film styles is quite noteworthy. These styles of films, which can also be defined as hybrid, and not easily or straightforwardly classified as fictional or documentary, take issue with the documentary cinema?s claim to reality and objectivity. Focusing on documentary cinema, this study aims to reveal the reasons of interaction between different styles of film making in a historical perspective and by taking into consideration the societal, economic and political factors in film making.Departing from the efforts to define and institutionalize the documentary cinema, the dissertation will particularly focus on documentary films from different periods and on the production conditions of these films. This will enable to analyze, in comparison with the previous periods, the impacts of the transformations in the cinema in an age of digital communication on documentary film. By adopting this approach, the study aims to critically examine the rise in today?s alleged rise in documentary cinema as well as the reasons and consequences of the documentary - fictional cinema categorization.