Kütüb-i sitte çerçevesinde eşler arasındaki ilişkiler
The relations between husband and wife within the framework of the kütüb-i sitte
- Tez No: 314813
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez, ailenin temelini oluşturan eşlerin aralarındaki ilişkileri ve birbiri üzerlerindeki hakları konu edinmektedir.Bu çalışmada Kuran'dan sonra en makbul kaynak olan Kütüb-i Sitte hadislerinden yararlanıldı. Dolayısıyla çalışmamızı Kütüb-i Sitte hadisleriyle sınırlı tuttuk.İki bölümden oluşan çalışmamızda ilk bölümde eşler arasındaki ilişkileri, ikinci bölümde ise eşlerin birbiri üzerindeki haklarının inceledik. Konumuzu onbeş farklı hadis şerhinden yaralanarak inceledik. Günümüz kaynaklarından yararlanarak ta konumuzu şekillendirdik.Kütüb-i Sitte çerçevesinde işlediğimiz eşler arasındaki ilişkilerle ilgili hadislerin konusuna göre dağılımlarına baktığımızda ibadet, cinsel hayat, sosyal hayat, psikolojik meseleler, adab, anlaşmazlıklar ve haklara dair oldukları görülmektedir. Bu durum, Hz. Peygamber'in hayatın her alanında karı koca ilişkilerinde hem örnek olduğunu hem tavsiyelerde bulunduğunu hem de çözümler ürettiğini göstermektedir.Bu hadislerde görülmektedir ki, ailenin huzuru her iki tarafın sorumluluklarının bilincinde olmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis contains relations between spouses that form basis of family and rights of each other on them.In this study utilized Kutub-i Sitte which is the most reliable source after Quran. This study consists of two parts. First part contains relations of husband and wife and second part contains rights of spouses to each other.In this study utilized fifteen hadith commentary and current sources.Hadiths regarding the relationships between spouses emphasize worship, sexual life, social life, morality and rights. This shows us that Hz. Muhammed became a model and gave us suggestions about relationship between husband and wife.Hadiths show us that peace between the spouses is possible with to fulfill the responsibilities of each party.