Gözetilen hikmetler açısından fıkıhta kadınların mirası
The legacy of women in fiqh in terms of observed objectives and purposes
- Tez No: 314814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışmada, Fıkha göre kadınların mirası ve bu mirastaki hikmetler incelenmeye çalışılmıştır.Çalışmanın giriş bölümünde, konunun daha iyi anlaşılması için feraiz ilmi tanıtılmış, bu ilmin esasları ortaya konulmuş, mirasçılığın şartları incelenmiştir.Birinci bölümde, özellikle kadın mirasçıların, miras alma durumları incelenmiş, erkek mirasçılara, mukayese için yer verilmiştir. Genel olarak mirasçılar ashâbü'l-ferâiz, asabe ve zevi'l-erhâm olarak bölümlendirilmiştir.İkinci bölümde İslam'a göre kadınların miras paylarının hikmetleri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the heritage of women according to Fıqh and the profondity of this heritage are examined.In the introduction part of the study, in order to understand the subject better, feraiz philosophy is defined. The principals of this philosophy is presented and the contitions of inheritance are examined.In the first part, inherit situation of women is examined and in order to make a comparison, men inheritors are also mentioned. Generally inheritors are grouped as ashâbü?l-ferâiz, asabe and zevi?l-erhâm.In the second part, the profondity of heritage share of women according to Islam is examined.