Fıtrat (dinî kabiliyet) kavramının psikolojik açılımı
The psychological expansion of fitrah (the religious capability)
- Tez No: 314819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Belli bir kültür seviyesine ulaşarak tarihte yer alan bütün milletlerin manevî dünyaları dinî inançla şekillenmiştir. Bir dine inanma ihtiyacı insanların yaratılışından kaynaklanır. Fıtrat, içinde birçok potansiyel barındıran, derunî yapısıyla başlangıçtaki saflıkta kalındığında insanı Yaratıcıya yönelten ilâhî nitelikli insanî bir kıvamdır. Fıtrat, boş bir levha olmayıp derin bir gerçekliği içinde barındırmaktadır. İnsanın gerilimli yapısı dikkate alındığında fıtratın çeşitli boyutlarıyla karşılaşmaktayız. Bu bağlamda çalışmamız, insanın içyapısıyla ve dinle doğrudan ilişkili olan fıtrat kavramını psikolojik ve sosyo-psikolojik çerçevede ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
It is religious faith that has shaped the spiritual worlds of the countries existing the history by reaching at a certain cultural level. The tendency of believing in a religion arises from the human nature. Fitrah is a humanitarian consistency carrying a divine nature that involves a number of potentials, and leads human being to the God with its deep character when stayed in the first purity. When the tension of the human nature is taken into account, we come across several dimensions of fitrah. In this sense, our study aims to discuss and evaluate the concept of fitrah, which is related to the inner life of the individual, and religion directly in the light of psychological and socio-psychological approaches.