Ücret yönetiminde iş değerlemenin yeri ve önemi: Bir işletmede uygulama örneği
The position and importance of job evaluation in wage administration: A sample of application in a company
- Tez No: 314830
- Danışmanlar: PROF. DR. A. OYA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde işletmelerde ücret yapısının oluşturulması sırasında yararlanılan yöntemlerden biri olan iş değerleme, işlerin önem ve güçlük bakımından göreceli değerlerini saptamada yardımcı olmaktadır. Adil ve dengeli bir ücret yapısının oluşturulması için objektif ve güvenilir veriler sağlayan bir iş değerleme uygulamasından yararlanılmalıdır.Bu çalışmada insan kaynakları fonksiyonlarından biri olan ücret yönetiminde iş değerlemenin yeri, önemi açıklanmış ve bir işletmede iş değerleme uygulaması yapılarak örnek olarak verilmiştir. İş değerleme uygulaması ile otomotiv yan sanayi sektöründe yer alan bir firmada çalışan tüm beyaz yakalı çalışanların yaptığı işler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present day; job evaluation which is used for setting up the wage structure for companies helps recognizing the level of job difficulty and importance. To build up a fair and balanced wage structure; a job evaluation model which supplies reliable and objective stats should be used.In this thesis, the importance of job evaluation for directing the wage structure as a function of human resources is well explained and applied to a company as a sample. Jobs done by all white-collar employees in an automotive supplier company are evaluated by the job evaluation method.