Özel sektöre verilen kredilerin bileşenleri ve ekonomik büyümeye etkisi üzerine ekonometrik bir çalışma: 2000-2010 yılları arasında Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri örneği
An econometric study on determinants of private sector credits and the effects of econometric growth: An example on Turkey and European Union countries between 2000-2010
- Tez No: 314853
- Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel sektöre verilen kredilerin bileşenlerinin analiz edilmesi ve ekonomik büyümeye olan etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada kredi kavramı ve ekonomik büyüme ilişkisi, Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de özel sektörün gelişimi, yapısal özellikleri ve kredi kullanımı ile ilgili konular genel olarak değerlendirilmiş, özel sektöre verilen kredilerin makroekonomik değişkenlerle ve ekonomik büyüme ile ilişkisi ampirik olarak analiz edilmiştir. 2000-2010 yılları arasında 26 Avrupa Birliği ülkesi ve Türkiye olmak üzere toplam 27 ülke iki gruba ayrılmış ve panel veri analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, analysis of private sector credits and investigate the effects of economic growth. Concept of credit and relationship with economic growth, development and structural characteristic of private sector in European Union and Turkey and use of credit are explain in this study. The relationship between macroeconomic variables and private sector credits and also the relationship between economic growth and private sector credits are empirically analyzed. 27 countries which are included 26 European Union Countries and Turkey are classificated in two groups. Data for 2000-2010 are studied by panel data analysis.