Faşist estetik: Leni Riefenstahl filmleri üzerine bir inceleme
Fascist aesthetics: An analysis of Leni Riefenstahl's films
- Tez No: 314852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, Performing and Visual Arts, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Leni Riefenstahl'ın çekmiş olduğu Das blaue Licht (Mavi Işık, 1932), Der Sieg des Glaubens (İnancın Zaferi, 1933), Triumph des Willens (İradenin Zaferi, 1935), Tag der Freiheit: Unsere Wehrmacht (Özgürlük Günü: Silahlı Kuvvetlerimiz, 1935) ve Olympia (Olimpiya, 1938) filmlerinin analizini yaparak, faşist estetiğin belirleyici niteliklerine ulaşmayı hedeflemektedir. Bu araştırmanın 2 temel argümanı vardır: 1-) Faşizmde politika mit, ritüel ve semboller yoluyla estetikleştirilmektedir. Dolayısıyla faşizm toplumsal çatışmayı sembolik düzeyde çözüme kavuşturmaya çalışmaktadır. 2-) Riefenstahl filmleri, faşizmin estetik üzerinden tanımlanması olarak okunabilir. Bu yüzden Riefenstahl filmlerinin içerik ve biçim açısından analizi Nazi estetiğini de içeren bir ?faşist estetik? kavramsallaştırması için yol gösterici niteliktedir. Bu araştırma üç temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde teorik bir altyapı meydana getirmek adına faşizm teorileri gözden geçirilmektedir. İkinci bölüm faşizm ve estetik arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Bu bölümde ayrıca bir ?Nazi Estetiği?nin söz konusu olup olamayacağı tartışılmaktadır. Bunun yanında bu bölüm, III. Reich sinemasına ilişkin yapılmış çalışmaları, sinemanın Almanya'daki gelişimini ve NSDAP'nin film endüstrisine yönelik müdahalelerini de kapsamaktadır. Son bölümde ise Riefenstahl filmlerinin biçim ve içerik açısından detaylı bir analizi yapılmaktadır. Sonuç kısmında bu filmlerde bulunan ortak öğeler yeniden ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This MA thesis aims to cover the distinctive characteristics of fascist aesthetics by analyzing notable films directed by Leni Riefenstahl such as Das blaue Licht (The Blue Light, 1932), Der Sieg des Glaubens (Victory of Faith, 1933), Triumph des Willens (Triumph of the Will, 1935), Tag der Freiheit: Unsere Wehrmacht (Day of Freedom: Our Armed Forces, 1935) and Olympia (1938). There are two main arguments of this research: 1-) Politics in fascism is aestheticized through myths, rituals and symbols. Thus, fascism suggests solutions to social conflict on the symbolic level. 2-) Riefenstahl?s films can be read as a definition of fascism in terms of aesthetics. Therefore, an analysis of Riefenstahl?s films in terms of form and content can serve as a guide to conceptualize ?fascist aesthetics? including ?Nazi aesthetics?. This research consists of three main parts. The first chapter reviews theories of fascism to construct a theoretical basis. The second chapter focuses on the relationship between fascism and aesthetics. This chapter also discusses the existence of Nazi aesthetics. In addition, this chapter includes studies on the cinema of the III. Reich, the development of cinema in Germany and the NSDAP?s interventions in the film industry. The final chapter analyzes Riefenstahl?s films in detail in terms of form and content. In the conclusion part, the common elements in these films are restated.