Modern sinema anlatılarının yapısal çözümlemesi: İnek filmi örneği
The structural analysis of modern cinema narratives: The example of the film The Cow
- Tez No: 314867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, sinema ve yazın ilişkisi üzerine biçimlenmiştir. Sosyal Bilimlerin önemli bir alanı sayılan, yazın ve dil çalışmaları, tüm diğer sosyal bilim dallarını da tarihsel gelişimi içinde etkileyen ve karşılıklı ilişkide bulunan bir konudur. Bu noktadan bakıldığında, sinemanın kuramsal açıdan gelişimi de zaman zaman bu dilsel çalışmalardan etkilenmiştir. Yönelimlerden biri de 1960'larda sosyal bilimler çalışmalarında önemli bir ekol olarak ortaya çıkan ?Yapısalcılık? düşünüş geleneğidir. Bu ekol içinde gelişen kavramlar ve çalışmalar karşılıklı olarak sinema çalışmalarını da etkilemiş ve film çalışmaları içerisinde?göstergebilim? ve ?anlatı çözümlemesi? gibi yeni yönelimlerden yararlanılmıştır. Tezde amaç, ilk olarak yazınsal çalışmalar içerisinde bu düşünce ekolünün ortaya çıkış ve gelişimini irdeledikten sonra, yine aynı dönemde sinemada ortaya çıkan ?modern sinema? hareketi içerisinde; yapısalcı bir modern sinema anlatılarının çözümlemesini gerçekleştirmektir. Bu doğrultuda Modern İran Sineması içerisinde yer alan ?Yeni Dalga? akımının başlangıç filmi sayılan ?İnek? filminin yapısal anlatı çözümlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the relationship of Cinema and Literature. Literature and language studies, an important area of Social Science, have also influenced other branches of social science during its historical development. In this context the development of cinema in the aspect of theory, have also been influenced from these language studies and have been directed to new channels. One of these channels was the school of ?Structuralism?, which arose in 1960?s as an important school of thought. The developed principles and studies inside this school have influenced film studies mutually and created new aspects such as ?semiotics? and ?narrative analysis?. The goal of this thesis is, firstly analysing the process of emerging and developing of this school of thought and then, achieving a structural analysis of modern cinema narratives inside the ?modern cinema? notion which appeared during the same time. Therefore is the presentation of a structural analysis of the film ?The Cow?, which is considered the pioneer of New Wave movement oriented in the Modern Iranian Cinema.