İlhan Berk'in şiir dilinde sapmalar ve deformasyon
Deviation and deformation in the linguistic structure of İlhan Berk's poetry
- Tez No: 314872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 594
Özet
Şiir dili, şiir sanatının inceleme konularının başında gelmektedir. Sapma ve deformasyon kuramı, şiir dili araştırmalarının temel dayanakları arasında yer almaktadır. Modern şiir dili bakımından, İkinci Yeni şiiri büyük bir gelişim ve değişime öncülük etmiştir. İlhan Berk, bu dili imge, anlam, sözdizim, yazım kuralları, görsel ? somut tasarımlar ve alışılmadık bağdaştırmalar açısından sapma ve deformasyonun uç sınırlarına kadar kaydırmış bir şairdir.Bu çalışmada İlhan Berk'in şiir dili, sapmalar ve deformasyon kuramı çerçevesinde geniş bir açıdan ele alınmıştır. İlhan Berk'in şiirleri, sözcük sapmaları, yazım sapmaları, sesbilim sapmaları, dilbilgisi sapmaları, anlambilim sapmaları, lehçe sapmaları, kesim sapmaları ve tarihî dönem sapmaları olmak üzere başlıca sekiz başlık halinde incelenmiştir. İlhan Berk'in kendine özgü farklı ve yaratıcı şiir dilinin oluşmasında etkili olan kaynakları, dilbilim ve edebî kuramlar kapsamında değerlendirilmiş, kurulan bağlantılar şiirlerinden seçilen örneklerle açıklanmıştır.Çalışmamız sonucunda, İlhan Berk'in şiirlerinin kendine özgü çok katmanlı bir imge, anlam ve alışılmadık bağdaştırmalar yapısı arz ettiği, bu karmaşık yapının fenomenoloji, yapısökücülük, varoluşçuluk ve post modern kuramların tesiri ile daha da girift bir yapı sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The studies of linguistic structure of potry occupy major functions in poetics. The poetic theory, deviation and deformation, is admittedly considered to be one of the most essential theories in respect to other leading ones. Second New movement, has lead to a fundamental change and evolution in modern Turkısh poetry in terms of the structure of modern poetic language. İlhan Berk, being one of the most influential poets, has executed extreme practices and applications in the areas of ?deviation and deformation?, poetic diction, style and the linguistic structure of poetry.This study covers extensively the linguistic deviations in İlhan Berk?s poetry in referece to the subheadings of lexical, graphological, phonological, semantic, regional, register and historical period deviations. The literaray and linguistic resources influencing İlhan Berk?s poetic language have thoroughly been examined and analyzed regarding the extensive samples selected from his poems.As a consequence of our stuty, we have observed a multilayered and caotic structure in the areas of imagery, meaning and unusual cohesions in İlhan Berk?s poetry, resulted from literary theories of phenomenology, post structualism and existencialism.Key Vocabulary: Potic language, deviation and deformation, lexical deviations, graphological deviations, phonological deviations, syntax deviations, dialectal deviations, register deviations and historical period deviations, unusual cohesions, metaphysics, objects, letters and figures.