Çok nitelikli karar verme yöntemleri ve VIKOR yöntemi ile bir uygulama
Multi attribute decision making?s methods and an application with VIKOR
  1. Tez No: 314871
  2. Yazar: MERVE ERDOĞAN TOKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İşletme, Mathematics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çok kriterli karar verme teknikleri, bir karar aracı olarak bugüne kadar imalat sistemlerinden teknoloji yatırımlarının değerlendirilmesine, su ve tarım yönetiminden enerji planlamasına, işletme performansının ölçümünden yer seçimi problemlerine, neredeyse hayatın her alanında sıkça kullanılmıştır. Bu çalışmada karar verme kavramından yola çıkılarak, çok kriterli karar vermenin bir alt dalı olan çok nitelikli karar vermede kullanılan bazı teknikler (AHP, ELECTRE, PROMETHEE, TOPSIS) açıklanmış ve bu teknikler kullanılarak yapılmış güncel çalışmalara yer verilmiştir. Çok nitelikli karar vermede daha çok yeni olan VIKOR yöntemi, çözüm aşamaları ile ayrıntılı olarak verilmiştir. Son olarak VIKOR yöntemi ile yer seçim problemi uygulaması yapışmıştır. Türkiye çapında akaryakıt istasyonları olan akaryakıt firmasının İstanbul 3. bölgede açmayı planladığı istasyonun yer seçimi, belirlenen kriterler doğrultusunda VIKOR yöntemi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi criteria decision making techniques have been used widely as a decision tool for every part of life such asmanufacturing systems, technology investments, water and agricultural management, energy planning, business performance measurement, location problems. In this paper, concept of decision making is introduced. However some multi attribute decision making techniques (AHP, ELECTRE, PROMETHEE, TOPSIS) which are branch of the multi criteria decision making are explaned and recent studies are mentioned and evaluated. Also newly developped multi attribute decision making technique VIKOR is extensively evaluated and solution process is explained step by step. VIKOR method is applied for a location selection study. VIKOR method is applied to select gas station location for a nationwide oil distribution company in the third district of Istanbul.