Foucault'nun disiplin toplumu kavramının ıslah kurumları aracılığıyla yeniden üretimi: Frederick Wiseman belgeselleri örneği
The reproduction of Foucault's conception of the disciplinary society through correctional institutions: Documentaries of Frederick Wiseman as an exemplar
  1. Tez No: 314874
  2. Yazar: ÖZGÜR İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fransız düşünür Michel Foucault'nun formüle ettiği biçimiyle disiplin toplumu kavramı, insan bedeninin ve zamanının tamamen egemen sisteme dâhil edilerek işgücüne dönüştürüldüğü bir düşünceyi temel almaktadır. İnsanları bünyelerine kapattıktan sonra onları öz teknolojileriyle disipline eden, toplumdan tecrit eden ve cezalandıran kurumsal yapılanmalar, disiplin toplumlarının bekasını sağlamak adına hayati bir öneme sahiptir. Foucault, yaptığı çalışmalar aracılığıyla ıslah kurumlarının mimari karakterleri ve pratikte karşılaşılan durumların resmi söylemlerle bağdaşmayan yanlarına dikkat çeker. Çalışmanın sinema ayağını oluşturan belgesel film yönetmeni Frederick Wiseman da, yinelenen bir tema olarak kurumların resmi ideolojileri ve uyguladıkları pratikler arasındaki derin farklılıkları gözler önüne sermeyi denemektedir. Bu çalışmada Foucault'nun görüşleriyle Wiseman sineması arasında bir bağ kurulması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda örneklem olarak ele alınan ?Titicut Follies? filmi, Foucault'nun disiplin toplumu kavramı, ıslah kurumları ve özelde de akıl hastanesiyle ilgili görüşleri temelinde değerlendirilmektedir. Filmin irdelenmesinde söylem analizi metoduna başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
As Michel Foucault, a French philosopher, formulates the term of ?disciplinary society? grounds on a thought that is transferred to labor force by including human body and time to the dominant system. Institutional structurings, which discipline, punish and isolate people from the community by their own full technologies after they embody them in their bodies, are very vital in order to provide survivability of the disciplinary societies. Foucault points out both the architectural movements of correctional institutions and incompatible sides official discourses of the events faced in practice by his studies. Frederick Wiseman, director of the big differences between official ideologies of the institutions and their practices as a recurrent theme. This study aims to establish a mutual relation between the documentaries of Wiseman and thoughts of Foucault. In this sense, ?Titicut Follies?, a movie that is discussed as a sample, is evaluated on the grounds of the term of disciplinary society of Foucault, and his opinions on correctional institutions and mental institutions. Discourse analysis method is used in the examination of the movie.