C. Wright Mills'in sosyoloji anlayışı
C. Wright Mills? understanding of sociology
  1. Tez No: 314875
  2. Yazar: MESUT BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Amerikalı sosyolog C. Wright Mills (1916-1962) üzerine ağırlıklı olarak betimleyici ve tarihsel sosyolojik yöntemle gerçekleştirilen bu monografik araştırmada, Mills'in Amerikan sosyolojisinin hem tarihsel seyri hem de teori ve metot tartışmaları içindeki yerinin ortaya konması hedeflenmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde Amerikan tarihinin ve sosyoloji geleneğinin özgünlüğü tartışılmış, Mills'in içine doğduğu toplumsal-kültürel-entelektüel atmosfer betimlenmiştir. İkinci bölüm Mills'in entelektüel biyografisini içermekte ve sosyoloğun bulunduğu ortamla kurduğu ilişkiyi aktarmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise Mills'in sosyoloji düşüncesinin entelektüel kaynakları incelenmiş, ana hatlarıyla Mills'in sosyoloji düşüncesi ve Amerikan sosyolojisine katkısı ele alınmıştır.Sonuç olarak Mills'in, 20. yüzyıl Amerikan sosyolojisinin en önemli ve önde gelen sosyologlarından biri olduğu, yüzyılın ilk elli yılında Amerikan sosyolojisine hakim olan eğilimleri ve bu eğilimlerin ortaya çıkardığı sorunları keskin bir şekilde tespit ettiği anlaşılmıştır. Mills'in sosyolojisi bu bakımdan kendisinden sonra gelişecek olan sosyoloji literatürü için öncü bir kaynak durumundadır. Mills, içinde yaşadığı dönemin bilgi anlayışı ile iktidar arasındaki ilişkilere dair kapsamlı bir çözümleme sunmuştur. Bunun yanı sıra Amerikan toplumuna dair giriştiği sosyolojik araştırma cehdi, yaşadığı dönemde Amerikan toplumunun ayrıntılı bir fotoğrafını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study which can be qualified as a monographic research using predominantly descriptive and historical-sociological method on American sociologist C. Wright Mills (1916-1962) we aimed to set forth Mills? place both in the historical progress and also in the discussions on theory and methodology of the American sociology.In the first chapter, the peculiarities of the American history and sociologic tradition are discussed. Moreover, the social, cultural, and intellectual atmosphere surrounding Mills has been described. The second chapter includes the intellectual biography of Mills, and quotes the relationship of the sociologist with the environment he was living in. In the third and last chapter, the sources of his sociological thought have been indicated, and the main lines of Mills? sociological thought and his contribution to the American sociology have been discussed.Consequently, it is seen that Mills is one of the most important and leading sociologists of 20th century American sociology, and he clearly detected the dominanat tendencies in the American sociology and the problems that tendencies caused in the first half of the century. In this respect Mills was a vanguard source of the sociology literature that improved after him. Mills, made a detailed analysis of the relations of knowledge and power in his time. Also his sociological research challenge on American society, produced a detailed picture of it.