Program haritalama sürecine ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the views of teachers about curriculum mapping process
  1. Tez No: 314884
  2. Yazar: SELÇUK DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTEL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Program haritalama sürecini kullanan okullarda görev yapan öğretmenlerin bu yaklaşıma yönelik görüşlerinin belirlenmesi genel amacıyla yapılan bu araştırma, ?program haritalama sürecinin, profesyonel işbirliği, standart hizalama ve değerlendirme boyutları ile incelenmesini? kapsamaktadır.Araştırma, Wilansky (2005) tarafından geliştirilen ?Program Haritalama Ölçeği? ile betimsel tarama yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin (n=136) program haritalama sürecine ilişkin görüşleri, onların eğitim düzeyi, deneyim yılları, branşları, program haritalamayı kullanma süreleri, program haritalamaya ayırdıkları zaman, program haritalama ile ilgili alınan eğitim sayıları ve program haritalama hakkındaki bilgi düzeyleri değişkenlerine göre, fark analizleri yapılarak incelenmiştir. Bu kapsamda, ANOVA, Kruskal-Wallis H ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen görüşlerinin, eğitim düzeyi, branşlar ve program haritalamayı kullanma sürelerine göre anlamlı derecede farklılaşmadığı saptanmıştır. Fakat öğretmenlerin deneyim yılları ve program haritalamaya ayırdıkları zamanları arttıkça, onların program haritalamaya karşı genel görüşlerinin, profesyonel işbirliği sağlamaya, değerlendirmeye ve standart hizalamaya katkısının diğer gruplara göre anlamlı düzeyde farklılaştığı ortaya çıkmıştır. Ek olarak, program haritalama ile ilgili alınan eğitim sayılarının artması, öğretmenlerin bu yaklaşıma olan olumlu görüşlerinin arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This master thesis aims at ?investigating the teacher views about curriculum mapping with respect to professional collaboration, standard alignment and assessment?. This descriptive and cross-sectional study involves collecting data through ?Curriculum Mapping Survey? developed by Wilansky (2005) to answer questions about teachers? opinions on curriculum mapping process. Both parametric, ANOVA, and non-parametric, Kruskal-Wallis H and Mann-Whitney U, analysis techniques were used to determine if there are statistically significant differences between the groups formed by the variables of teachers? educational level, years of teaching experience, subject areas, amount of time they use curriculum mapping, amount of professional development training they take, self-assessment of knowledge about curriculum mapping and amount of time they devote to curriculum mapping in a week.The findings show that there are no statistically significant differences between the groups of teachers? educational level, subject areas and amount of time teachers use curriculum mapping. However, as the years of teaching experience and amount of time teacher devote to curriculum mapping in a week increase, there are statistically significant differences between the groups about teacher general views and views with respect to professional collaboration, standard alignment and assessment. Also, the amount of professional development training the teachers take indicates positive opinions of teachers about general views of curriculum mapping process.