Uluslararası Bakalorya Orta Yıllar Programında program haritalama uygulamaları: Öğretmen ve program koordinatör görüşleri
Implementations of curriculum mapping in the International Baccalaureate Middle Years Program: Teacher's and program coordinator's perspectives
- Tez No: 850359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILDIZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Uluslararası Bakalorya Organizasyonu tarafından oluşturulmuş IB programı; İlk Yıllar Programı (PYP), Orta Yıllar Programı (MYP), Diploma Programı (DP), Kariyer Odaklı Program (CP) olmak üzere dört ana program ile yürütülmektedir. Orta Yıllar Programı olan MYP, 11 ila 16 yaşları arasındaki öğrenciler için oluşturulmuştur. IB programlarının ortak amacı misyon beyanında ifade edildiği üzere uluslararası bilince sahip bireyler yetiştirmektir (International Baccalaureate Organization, 2017a). IB'de bir program öncelikle dört IB ünitesi etrafında oluşturulur ve bir yıllık program haritasıyla başlanır, ardından bu haritalamalar genellikle altı ay süren ünite planlarına indirgenir (Thomson, 2011). Huffman (2002) program haritalamayı, her bir öğretmenin konuyu nasıl öğrettiği, öğrenci performansını nasıl değerlendirdiği ve öğretim kaynaklarını nasıl kullandığına ilişkin bilgi sağlayan süreç olarak kavramsallaştırılmıştır. Program haritalama, programın farklı bileşenlerinin temsil edilmesiyle ilişkili olup programın tamamının incelenmesini sağlarken aynı zamanda bir program haritasının parçaları arasındaki ilişkileri ve bağlantıları kolayca görülebilir kılmaktadır (Harden, 2001). Bu çalışmada Uluslararası Bakalorya Orta Yıllar Programının Türkiye'de ulusal programa entegre edilerek uygulanmasında program haritalama uygulamalarına ilişkin öğretmenlerin ve program koordinatörlerinin görüşlerini, deneyimlerini incelemek, program haritalama sürecinde yaşadıkları fırsatları ve zorlukları belirlemek amaçlanmıştır. Ayrıca hem uluslararası eğitim programlarının hem ulusal programların hedeflerinde yer alan uluslararası bilince sahip bireyler yetiştirme hedefine (IBO, 2017a; Millî Eğitim Bakanlığı [MEB], 2023) yönelik olarak gerçekleştirilen MYP tasarımında program haritalama uygulamalarının rolünü ve etkililiğini açığa çıkarmak bu çalışmanın alt amaçlarından biri olarak yer almıştır. İfade edilen amaçlar çerçevesinde bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'de Uluslararası Bakalorya Orta Yıllar Programı'nı uygulayan İstanbul ilinde bazı özel okullarda görev yapan ve bu okullarda program haritalama uygulamaları gerçekleştiren 14 MYP öğretmeni ve 5 program koordinatörü oluşturmuştur. Belirlenen çalışma grubu ile görüşmeler için araştırmacı tarafından yarı-yapılandırılmış görüşme formu geliştirilmiştir. Bu çalışmanın verilerinin çözümlenmesinde içerik analizi yaklaşımı kullanılmıştır. Öğretmenlerin yarı yapılandırılmış görüşme formunda yer alan açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlara göre kodlar oluşturulmuştur. Bu kodlar temalar altında gruplandırılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler doğrultusunda araştırmacı tarafından yapılan kodlamalar doğrultusunda birinci ve ikinci düzey temalar oluşturulmuştur. Bulgular bölümünde çalışma grubunun görüşlerine doğrudan alıntılarla yer verilmiştir. Tartışma bölümünde çalışmadan elde edilen sonuçların ilgili alan yazındaki çalışmalar ile benzerlik ve farklılıkları ortaya konmuş, sonuç ve öneriler bölümünde araştırma sonuçları özetlenmiş ve uygulayıcı ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
International Baccalaureate (IB) programs created by the International Baccalaureate Organization are carried out with four main programs: Primary Years Programme (PYP), Middle Years Programme (MYP), Diploma Programme (DP), and Career Oriented Programme (CP). The Middle Years Programme was created for students between 11 and 16. The common goal of IB programs is to raise international-minded individuals, as stated in the mission statement (International Baccalaureate Organization [IBO], 2017a). In IB, a curriculum is primarily built around four IB units, starting with a one-year curriculum mapping, which is then reduced to unit plans, which are usually reduced to six-month unit plans (Thomson, 2011). Huffman (2002) defined curriculum mapping as providing information about how each teacher teaches which subject and evaluates student performance and resources. Curriculum mapping is associated with the representation of the different components of the curriculum, allowing the whole curriculum to be examined, while at the same time making the relationships and connections between the parts of a curriculum map easily visible (Harden, 2001). This study aims to investigate the opinions and experiences of teachers and program coordinators regarding curriculum mapping practices in implementing the International Baccalaureate Middle Years Programme by integrating it into the national curriculum in Türkiye and to determine the opportunities and difficulties they experienced in the curriculum mapping process. In addition, one of the sub-goals of this study is to reveal the role and effectiveness of curriculum mapping implementations in the MYP design, which is carried out towards the goal of raising individuals with international mindedness, is the target of both international education and national education curricula (IBO, 2017a; Millî Eğitim Bakanlığı [MEB], 2023). Within the framework of the stated objectives, this research was carried out using a case study design, one of the qualitative research methods. The study group consists of 14 MYP teachers and five program coordinators who work in İstanbul in some private schools implementing the International Baccalaureate Middle Years Programme in Türkiye and carry out curriculum mapping implementations in these schools. The researcher developed a semi-structured interview form for interviews with the determined study group. The content analysis approach was used to analyse the data of this study. Codes were created according to the teachers' answers to the open-ended questions in the semi-structured interview form. These codes are clustered under categories, shown in the respective tables. Themes were created in line with the data obtained from the interviews and the codes developed by the researcher. The findings section presents the opinions of the study group with direct quotations. The discussion section reveals the similarities and differences between the results obtained from the study and the studies in the literature. The conclusion section summarizes the research results. The recommendations section provides suggestions for practitioners and researchers.