Yetiştirme yurtları ve sosyo-ekonomik düzeyi düşük aile yanında kalan onyedi yaş grubu gençlerin kendini kabul düzeylerinin saptanması
  1. Tez No: 31488
  2. Yazar: NURİYE GÜRİPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER DARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara ilinde bulunan Yetiştirme Yurtları ve sosyo-ekonomik düzeyi düşük aile yanında kalan 17 yaşındaki gençler üzerinde yapılmıştır. Çalış maya, Gazi Kız Yetiştirme Yurdu, 50. Yıl Erkek Yetiştirme Yurdu, Etimesgut Erkek yetiştirme Yurdu, Saray yetiştirme Yurdu ile sosyo-ekonomik düzeyi düşük aile gençlerinin devam ettiği Mamak Niğbolu Lisesi ve Ureğil kız meslek Lisesi öğrencileri katılmıştır. Araştırmanın örn eki emini 75 'i Yetiştirme Yurdu' nda, 75'i düşük sosyo-ekonomik düzeydeki aile yanında kalan toplam 150 genç oluşturmuştur. Araştırmanın, amacı, gençlerin kendini kabul düzeylerini ve bu düzeyin Yetiştirme Yurdu ya da sosyo-ekonomik düzeyi düşük aile yanında kalıyor olmadan etki 1 eni sini, Yetiştirme Yurdu 'nda kalanların kurumda kalış süresi, kuruma alınış nedeni, kardeş durumu, anne-baba durumu, ziyaretçi durumu ile aile yanında kalanların, kardeş sayısı, kardeş sırası ve aile yapısından ne ölçüde etkilendiğini incelemktir. Araştırmaya katılan gençlere“Kendini kabul Envanteri Lise Formu”ve genç ile ailesi hakkında bilgiler edinmek için“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda Yetiştirme Yurdu 'nda kalan genç ile sosyo-ekonomik düzeyi düşük aile yanında kalan gencin kendini kabul düzeyi arasındaki fark önemli çıkmıştır. Gencin sosyo-ekonomik düzeyi düşükde olsa ailesi yanında kalması, kendini kabul düzeyini yükselt mektedir. Kurumda kalış süresi, kuruma alınış nedeni, kardeş - 60 -durumu, anne-baba durumu, ziyaretçi durumu, kardeş sırası ve aile yapısının gencin kendini kabulü üzerinde istatis tiksel olarak önemli bir etki yaratmadığı saptanmıştır. Ancak kendini kabul düzeyine kardeş sayısının önemli etkide bulunduğu gözlenmiştir. - 61 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY This survey has been conducted on he adolescents of 17 years of age living with the families of lower level socio-economically and living in the Training Dormito ries within the boundry of Ankara Province. The survey has covered the students from“Gazi Kız Yetiştirme Yurdu”(Gazi Girls1 Training Dormitory),“50. Yıl Erkek Yetiştirme Yurdu”(50th Year Young Men's Training Dormitory),“Etimesgut Erkek Yetiştirme Yurdu”(Etimesgut Young Men's Training Dormitory),“Saray Yetiştirme Yurdu”(Saray Training Dormitory), and“Mamak Niğbolu Lisesi”(Mamak Niğbolu Highschool ) and“Ureğil Kxz Meslek Lisesi”(Ureğil Girls' Vocational Highschool) to which adolescents from lower level in socio-economic wise attend. Sampling of the survey is based on a total of 150 adolescents; 75 living in the Training Dormitories and 75 living with familes of lower level socio-economically. The objective of the survey is to study and determined the level of self -acceptance of the adolescents and being affected of this level disregarding the fact that they live in the Training Dormitories or with families of lower level socio-economic wise, duration of their stay in the Institute of those who live in the Training Dormito ries, the reason why they have been sponsored and received by the institute, number of their bro hers and sisters, information on heir father and mother and heir visitors and for those who live with the families, information on the number of their brothers and sisters, and his or her sequence among them and the extent they are influenced by the structure of their families. - 62 -Self-acceptance form developed for high school children and individual information forms vere conducted to high school adolescents. At the end of the analyses done, the conclusion has beer» reached that differrrece of the levels of self- acceptance between an adolescent who lives in a Training Dor mitory and the one who lives with a family of lower le vel socio-economically, has been found to be significant. Even if the socio-economic level of the adolescent is lower, his living with a family increases his or her level of selfacceptance. It has been determined that the duration of his or her stay in the Institute, the reason why he or she has been sponsored and received by the Institute; information on his or her father, mother, brothers and sisters and visitors and his or her sequence among his or her brothers and sisters and the structure of his or her family have not created any significant effect statistically on the self-acceptance of the adolescent. But it has been observed that the number of his or brothers and sisters affected on the level of self -acceptance to a large extent. - 63 -