Kalkan-Kumluca arasında kıyı alanları kullanımı ve sorunları
The use and problems of coastal areas between Kalkan-Kumluca
- Tez No: 314892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 562
Özet
Kıyı alanları, ekonomik ve toplumsal özelliklerin çeşitlendiği, buna bağlı olarak kullanım yoğunluğunun arttığı alanlardır. Bu çalışmada, ülkemizin güneybatısında yer alan Kalkan-Kumluca arasındaki kıyı alanları ele alınmıştır. Araştırmamızda kıyı alanı kavramı, denizle karanın birleştiği noktada ince bir şerit olarak algılanmamış, denizden karaya doğru birbirini etkileyen dinamik etkileşimler ağı bir bütün olarak değerlendirilmiştir.Belirtilen çerçevede, Kalkan-Kumluca arası kıyı alanları kullanımı ve bu kullanımlardan kaynaklanan sorunlar coğrafi bakış açısı altında incelenmiştir. Mekânsal kullanımların doğal ortam potansiyelleriyle yakından ilişkili olduğu gözönünde bulundurularak, öncelikle sahanın doğal ortam özellikleri ele alınmıştır. Sahadaki mekânsal kullanımların türü, dağılışı ve yoğunluğu doğal ortam şartlarına göre şekillenmiştir. Doğal ortam şartlarının maksimum fayda sağladığı kesimlerde mekânsal kullanımlar yoğunlaşırken; optimumdan uzaklaştıkça kullanım yoğunluğu ve çeşitliliği azalmaktadır. Nüfus ve arazi kullanımlarının belirli kesimlerde yoğunlaşması ise, mekân üzerindeki baskıları arttırmakta ve çeşitli sorunlara neden olmaktadır.Araştırma sahasında yerleşme, tarım, turizm, ulaşım, ticaret ve sanayi amaçlı kullanım türleri dağılış, nedensellik ve karşılıklı ilişki çerçevesinde ele alınmıştır. Son 50 yıl içerisinde sahanın ekonomik yapısında meydana gelen değişim, nüfusun dağılışı ve miktarını, arazi kullanımlarının türü ve dağılışını derinden etkilemiştir. Kıyı ovalarında tarımsal faaliyetlerin, Kalkan ve Kaş şehirlerinde turizm faaliyetlerinin ticari bir boyut kazanması, sahanın beşeri peyzajında önemli değişikliklere neden olmuştur. Değişen şartlar mekân üzerindeki kullanım baskısını arttırmıştır.Doğal ortam şartlarından kaynaklanan bazı zorluklar yanında, sahadaki sorunların temelinde insanın doğaya yanlış müdahalesi yatmaktadır. Araştırma sahası gerek tarım gerekse turizm faaliyetleri açısından ülke ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Seracılık, turunçgil yetiştiriciliği ve deniz turizmiyle markalaşan sahada, mevcut potansiyellerin sürdürülebilir kullanımı için planlı ve çevreye duyarlı bir kullanım anlayışının hayata geçirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Coastal areas are locations where economical and social characteristics diversified, and accordingly occupation intensity may be increased. In this study, coastal areas between Kalkan and Kumluca located in the southwest of our country have been discussed. In our study, coastal area concept is not considered as a narrow strip at the point where land and sea united, but instead dynamic interaction network affecting each other from sea to the land is evaluated as a whole.Within this scope, usage of coastal areas between Kalkan and Kumluca, and problems caused from such usage is discussed within a geographical point of view. Taking into account close relationship of spatial usage with natural environment potential, natural conditions of the field are examined. Type, intensity, and distribution of spatial usage in the field are shaped according to natural environmental conditions. In areas where natural environmental conditions provide maximum benefit, spatial usage is intensified, and where optimum is become distant, then intensity and diversity is decreased. Concentration of population and field usages increases pressure on spatial, and causes different problems with field usage.Type of usage for purposes of settlement, agriculture, tourism, transportation, trade, and industry in the field of research are discussed within the scope of distribution, causality, and mutual relationship. Changes on economical structure of the field in the last 50 years have deeply affected distribution and figures of population, type and distribution of field usage. Acquiring a commercial aspect for agricultural activities in coastal plain, and tourism activity in Kalkan and Kaş cities have brought along significant changes on the human landscaping of the field. Changing conditions have increased usage pressure on the location.Apart from challenges caused from natural environment conditions, the main reason of problems in the field is wrong intervention of human on the nature. The field of study has an important role on the national economy considering tourism and agricultural activities. Creating its own brand with greenhouse cultivation, citrus fruit industry, and sea tourism in the field, it is required to actualize planned and environmentally-friendly usage concept for sustainable usage of current potentials.