Üniversite öğrencilerinde akademik ertelemenin yordayıcıları olarak aile bağlamında benlik ve anababa tutumları
The self in the family context and parental attitudes as the predictors of academic procrastination among university students
- Tez No: 314893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin akademik erteleme eğilimleriyle aile bağlamında benlikleri, anababa tutumları ve bazı sosyo-demografik değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla betimsel nitelikte tasarlanmıştır. Araştırma grubunu 2011-2012 güz döneminde Hacettepe Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerinde öğrenimlerine devam eden 697 öğrenci (221 erkek, 475 kadın) oluşturmuştur. Öğrencilerin akademik erteleme eğilimlerini belirlemek amacıyla Tuckman Akademik Erteleme Ölçeği ? Kısa Formu (Uzun Özer, Saçkes ve Tuckman, 2009), aile bağlamında benliklerini ölçmek amacıyla Aile Bağlamında Benlik Ölçekleri (Kağıtçıbaşı, Baydar ve Cemalcılar, 2006), anababa tutumlarını belirlemek amacıyla Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (Sümer, 2000) ve sosyo-demografik bilgiler için araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Üniversite öğrencilerinin benliklerinin, anababa tutumlarının ve diğer sosyo-demografik değişkenlerin akademik erteleme eğilimlerini yordayıp yordamadığı incelenirken çoklu hiyerarşik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Öğrencilerin akademik erteleme eğilimlerinin benliklerine ve anababa tutumlarına göre değişip değişmediğini incelemek içinse tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Analizler Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı 15.0 ile yapılmıştır. Hata payının üst sınırı .05 olarak alınmıştır.Araştırmada, anne sıkı denetimi/kontrolü, üniversite türü ve yaş değişkenlerinin üniversite öğrencilerinin akademik erteleme eğilimlerini yordadığı saptanmıştır. Öğrencilerin aile bağlamında benliklerine göre akademik erteleme düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Erkek öğrencilerin anne tutumunun akademik erteleme eğilimleri üzerindeki etkisinin orta düzeyde olduğu, anne tutumunu açıklayıcı-otoriter ya da otoriter algılayan erkek öğrencilerin akademik erteleme düzeylerinin anne tutumlarını izin verici-şımartıcı algılayanlarınkine göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Kadın öğrencilerin anne tutumunun akademik erteleme eğilimleri üzerindeki etkisinin düşük düzeyde olduğu, anne tutumunu açıklayıcı-otoriter ya da otoriter algılayanların akademik erteleme düzeylerinin anne tutumunu izin verici-şımartıcı algılayanlarınkine göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Erkek öğrencilerin baba tutumlarına göre akademik erteleme düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kadın öğrencilerinse baba tutumlarının akademik erteleme düzeyleri üzerindeki etkisinin düşük seviyede olduğu, baba tutumunu otoriter algılayan kadın öğrencilerin akademik erteleme düzeylerinin baba tutumunu izin verici-şımartıcı algılayanlarınkine göre daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study is a descriptive research which is conducted with the aim of revealing the relationship between academic procrastination, the self in the family context, parental attitudes and some socio-demographic variables among university students. The participants consisted of 697 students (221 male, 475 female) selected from various departments of Hacettepe University and Başkent University at the fall semester of 2011-2012. Turkish version of Tuckman Procrastination Scale ? Short Form was used to gather information for academic procrastination. Moreover The Self in the Family Context Scales, Child Rearing Attitudes Scales and Demographic Information Form were used in data collection.While investigating whether university students? academic procrastination levels are predicted by their selves, parental attitudes and other variables, hierarchical multiple regression analysis was used. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to investigate whether the students? academic procrastination tendencies changes with respect to their selves and parental attitudes. Statistical Package for Social Sciences 15.0 was employed for the analyses. Standard of the significance level was taken .05.Results revealed that maternal close supervision/control, university type and age variables predict academic procrastination tendency of university students. There is no significant difference between stundents? academic procrastination levels with respect to their selves. For male students maternal attitudes has a medium effect on their academic procrastion, males who perceive their mothers attitudes as authoritative or authoritarian procrastinate less than males who perceive their mothers attitudes as permissive indulgent. For female students maternal attitudes has a small effect on their academic procrastion, females who perceive their mothers attitudes as authoritative or authoritarian procrastinate less than females who perceive their mothers attitudes as permissive indulgent. There is no significant differences between male students? academic procrastination levels with respect to their paternal attitudes. For female students maternal attitudes has a small effect on their academic procrastion, females who perceive their fathers attitudes as authoritarian procrastinate less than females who perceive their fathers attitudes as permissive indulgent.