Türkiye'deki devlet ve vakıf üniversite kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin iş doyumlarının karşılaştırılması
A comparison of job satisfaction of librarians working at state and private trust universities
- Tez No: 314908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. İNCİ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'de devlet ve vakıf olmak üzere iki tür üniversite bulunmaktadır. Son yıllarda üniversite sayılarındaki artış, üniversiteler arasındaki rekabeti doğurmuş; bilgi teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişme ise üniversite kütüphanelerini önemli birer kurum haline getirmiştir. Üniversitelerin başarı grafiğinin yükselmesi bilgiye ihtiyaç duyulduğunda, bu bilgiyi en kolay ve en çabuk sağlayacak olan kütüphanelerine verdikleri önemle doğru orantılı olmaktadır. Kütüphanelerin sağlıklı ve etkin hizmet verebilmesi nitelikli insan gücü ile mümkündür. Kütüphanecilerin başarılı hizmet vermesinde iş doyumu ön plana çıkmaktadır.Bu çalışma, Türkiye'de sayıları hızla artan devlet ve vakıf üniversite kütüphanelerinde çalışan ve Kütüphanecilik / Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü mezunu kütüphanecilerin iş doyumu düzeylerini etkileyen temel etkenlerin karşılaştırılması ve sorunların çözümü için öneriler geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda araştırma hipotezi; ?Kütüphanecilerin devlet ve vakıf üniversite kütüphanelerinde çalışma durumlarına göre iş doyumlarını etkileyen temel etkenler olan ücret, terfi, yönetim, yan ödeme / ek gelir, ödül, çalışma şartları, çalışma arkadaşları, işin kendisi ve kurum içi iletişim açılarından farklılıklar yoktur? şeklinde belirlenmiştir.Çalışmaya konu olan araştırma, devlet ve vakıf üniversite kütüphanelerinde çalışan kütüphaneciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Betimleme yöntemi kullanılmış, veri toplama tekniği olarak ise anketten yararlanılmıştır.Anket; kuruluşunu tamamlamış olması, personel ve işleyişin oturması açısından en az on yıllık geçmişi olan (2000 yılı öncesi kurulan) ve 5000'den fazla öğrencisi olan 49 devlet ve 11 vakıf olmak üzere 60 üniversite kütüphanesinde uygulanmıştır. Toplam 54 kütüphaneden geri bildirim alınmıştır.Araştırma sonucunda hipotezimizde ifade ettiğimiz gibi, devlet ve vakıf üniversitelerinde çalışan kütüphanecilerin iş doyumları arasında genel olarak farklılık olmadığı kanıtlanmıştır. İş doyumunu etkileyen etkenlerin karşılaştırılması sonucu saptanan ?ücret? konusundaki farklılık istatistiksel açıdan önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there are two kinds of universities, one type operated by the state and the other group owned privately. While the growth in the number of universities in recent years created competition among the universities, the speedy expansion of knowledge or information technology turned the libraries serving higher education into distinctive institutions. The upward trend in the success of universities directly corresponds to the importance they attach to libraries, which are able to provide information without difficulty and in the shortest possible time when there is such a need. This information, of course, needs to be reliable. The libraries are in a position to provide reliable service, thanks to qualified personnel. The subject of job satisfaction occupies a prominent place in contributing to the effective service given by the librarians.This study aims to compare the factors impacting on job satisfaction of the librarians, who have graduated from the Librarianship or Information Management department and subsequently employed by the ever-multiplying state and private universities, and also offers suggestions for the solution of problems related to work. The hypothesis, formulated within this framework, was specified in the following description: ?Differences exist between the state and private universities on the basis of working conditions that influences job satisfaction, namely, pay, promotion, supervision, fringe benefits, contingent rewards, operating conditions, coworkers, nature of work, and communication.?The research on this subject was realized in association with the librarians hired by the universities, whether under state or private ownership. Generally speaking, the utilized method was that of description, and surveys were used as a technique for collecting data.Surveys were conducted in a total of 60 university libraries, that is, in 49 state and 11 private universities, which were established at least a decade ago, as well as a student body exceeding 5,000 pupils. A total of 54 libraries responded to the inquiries of this study.This research demonstrated that, in a general sense, different levels of job satisfaction do not exist between librarians working in state and private universities. A comparison of the factors shows that the only difference noted which is pay, is not significant from a statistical perspective.