Tedavi ve denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan bireylerin aile yapıları ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between family structure and perceived social support levels of individuals enforced for treatment and probation order
  1. Tez No: 314920
  2. Yazar: NÜKTE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA BUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırma, bireylerin aile yapıları ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Karşıyaka Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde 305 yetişkin birey ile ilişkisel araştırma modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, araştırmacı tarafından birey bilgi formu oluşturulmuş ve ölçme aracı olarak Aile Yapısı Değerlendirme Aracı (AYDA) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS) kullanılmıştır. İstatistiksel analiz, normal dağılım gösteren verilerde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, normal dağılım göstermeyen verilerde ise Kruskal Wallis Testi ve Mann Whitney U Testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to set the relationship between family structure and perceived social support levels of ındividuals . Research was done by using associational research model on 305 individuals under the control of Karşıyaka Probation Office. A questionnaire was prepared by researcher and Family Structure Assessment Device (AYDA) and Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) were used for the measurement. Statistical analysis was performed with Pearson Correlation Coefficient in variables with normal distribution and Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test were used in variables with abnormal distribution.