Tasarım araştırmaları bağlamında tasarımcı düşünme ve tasarım süreci
Design thinking and process in the context of design research
- Tez No: 314919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MESUT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tasarım araştırmaları kapsamında; tasarım sürecinin, tasarımcıya özgü sistematik yollarla dışsallaştırılmasının hedeflendiği bu çalışmada; tasarımcının yaratıcı süreçteki düşünme ve yapma eylemleri, bir bütün olarak ele alınmış; tasarım problemine hangi yollardan yaklaşılabileceği, probleme dair edinilen bilgilerin yapısının ne olduğu ve nasıl kullanılabileceği incelenmiştir.Bu bağlamda; çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın konusu ve yöntemi ile ilgili genel bir açıklama yapılmış; konuyla ilgili literatür hakkında bilgi verilmiş, böylelikle konuya yaklaşım ve çalışmanın kapsamı belirlenmiştir.Araştırmanın ikinci bölümünde; tasarımın disiplinler arası yapısına değinilmiş; tasarımın bilimselleşmesiyle birlikte ortaya çıkan, farklı tasarım yaklaşımları ve tasarım yöntemleri incelenmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde; bilişsel yaklaşımlar kapsamında ele alınan tasarımcı düşünmenin kuramsal yapısı irdelenerek; yaratıcı düşünme sürecinin etkenleri ve yaratıcılığı geliştirme teknikleri araştırılmıştır.Yaratıcı süreçle bağlantılı olarak ele alınan biçimlendirme etkinliğinin incelendiği dördüncü bölümde ise, tasarımcının biçimlendirme yaklaşımlarına ve biçimlendirirken kullandığı düşünme aracılarına yer verilmiştir.Bir problem çözme süreci olan tasarlama eyleminin, soyuttan somuta bir bütün olarak ele alındığı beşinci bölümde; tasarım sürecinin yaratıcı anları örneklerle incelenmiş; önceki bölümlerde kuramsal bilgisi verilen eylemin pratiği üzerinde durulmuştur.Çalışmanın sonuç bölümde; araştırma ile ilgili çıkarımlar doğrultusunda, süreç odaklı tasarım yaklaşımlarının önemi ile tasarlama eyleminin teorik ve pratik yönlerine dair bilgilenmenin tasarımcı açısından gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which aims to reify the design process through systematized methods specific to the designer, takes account of activity of thinking and forming in the creative process as whole, furthermore examines in which way it can be approached to the design problem, what is the structure of information gained regarding this problem and eventually how all these datum can be used throughout the overall process.In this regard, in the first section of this thesis the general information is given regarding to the research topic, methodology and literature review, in doing so the content and the approach of topic is established.In the second section of the research, the interdisciplinary feature of design is considered and also different approaches and methods which emerged by scientification of design are investigated.In the third section of work, the theoretical framework of the design thinking which is considered in the context of cognitive approaches and along with that the factors of creative thinking process and the techniques of developing creativity are researched.In the fourth section, in which the activity of formation is investigated pertaining to the creative process, it is given place to the formation approaches of designer and his/her thinking tools that are used through formation of a space and object.In the fifth section in which the design activity, which can also be thought as problem solving process, is considered as a whole from abstract to concrete the each instant of creative process is examined with live examples, and it is focused on the application of activities that the theoretical background of it is given in the previous sections.