Bir alt-kültür örneği olarak cezaevi
- Tez No: 19184
- Danışmanlar: PROF.DR. BOZKURT GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Çalışmamız alt-kültürün ne olduğunu, hangi koşullarda ortaya çıktısını, hakim kültürle ilişki/çelişkisini araştır mayı amaçlamaktadır. Alt-kültürün özelliklerini anlamak için cezaevi alt-kül- türü seçilmiş ve incelenmiştir. Yasaların suç saydığı davra nışlar nedeniyle cezaevine konuian insanların burada oluş turdukları) alt-kultür, kültürün temel değişkenleri çerçeve sinde incelenmiş; cezaevi al t-kultürünün yapısı, işleyişi. resmi kültür ile ilişki /çelişkileri irdelenmeye çalışılmıştır, Son yıllarda kamuoyu gündemine gelerek çeşitli yönleriy le tartışılan cezaevleri, hükümlülerin yasam koşulları, iyi leştirme (treatman) çalışmaları antropolojik bakış acısıyla incelenmiş. sorunlar ortaya konmuş ve çözümü yolunda öneriler sunul maya çalışılmıştır. Kasım 1989'da ön çalışması biten araştırmanın saha ça- lışması İlımız Kapalı Cezaevinde, Mart -Temmuz 1990 ta rihleri arasında yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research was prepared to be submitted as a master's thesis to Hacettepe University, Institute of Social Sciences, Department of Antrophology. Tnis research aims at discovering what sub-culture is, conditions under which it emerges, and its relations/paradoxes with the dominant culture. Prison sub-culture was selected and investigated to understant the peculiarities of sub-culture. The sub-culture created by people who have been imprisoned because of behaviours that are considered crime by the laws was investigated on the bases of the basic variables of culture; and the structure of the prison sub-culture, its mechanisms and its relations/paradoxes with the dominant culture were scrutinised. The prisons that came on the social agenda during recent years to be discussed from several aspects the living conditions of the prisoners and treatment efforts were examined from an antrophological view, the problems were put forth and suggestions were offered to solve these problems. The field study of the research was conducted in a prison between March-July 1990.