Telekomünikasyon sektöründe reform uygulamaları: AB-Türkiye karşılaştırması
- Tez No: 314943
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİDDİN BAĞDADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Tezin amacı, günümüz ülke ekonomilerine pozitif katkıları olması bakımından önemli hale gelen telekomünikasyon sektörünün düzenlenme gereksiniminden yola çıkarak, 1980'li yıllarda A.B.D. ve İngiltere'de uygulanmaya başlayan reformların Avrupa Birliği Ülkelerinde izlediği sürecin değerlendirilmesidir. Ayrıca ülkelerdeki düzenleyici kurumların Avrupa Komisyonu tarafından çıkarılan reformları ülke koşullarına uyumlaştırma düzeylerine göre, ortaya çıkan veriler ışığında piyasa rekabet seviyesinde nasıl sonuçlar oluştuğu da değerlendirilmektedir. Bununla birlikte düzenleyici bir reform uygulaması örneği olan fonksiyonel ayrım kavramının ülkeler bazında incelemesi yapılarak, rekabeti artıran düzenleyici bir çare olabileceği hakkında AB ülkelerindeki durumunun değerlendirilmesi tezin diğer bir amacıdır. Bu kapsamda Avrupa Komisyonunun çıkardığı direktifler detaylı olarak incelenmiş, bu direktiflerde yer alan konuların yöneldiği hedefler, AB Ülkeleri ve Türkiye açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme yapılırken sabit ve mobil arama ile sabit ve mobil genişbant piyasaları ile ilgili ulaşılabilen son veriler kullanılmıştır. İncelemelerin sonucunda ulaşılan temel bulgular, AB Ülkelerinin tamamında reformların uygulanmaya çalışıldığı ancak İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa ve İtalya gibi belli başlı ülkelerde istenen rekabet düzeyine ulaşıldığı şeklindedir. Ayrıca Türkiye'de reformlara uyum konusunda bu ülkelere göre geç kalındığı ve sektörün serbestleşmesi yönünde istenen seviyeye gelinemediği düşünülmektedir. Fonksiyonel ayrım konusunda da ülkelerde yaygın bir uygulamanın olmadığı, sadece bazı ülkelerde gönüllü olarak uygulamaların mevcut olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been based on the need for regulation of the telecommunications industry which have become important for making positive contribution to the economies today. The aim of this thesis is to convey the development process of regulatory reforms in EU Countries followed to date which are first applied in U.S.A. and U.K. in the 1980?s. In addition to that, it has been assessed by the accessible data that how National Regulatory Authorities? harmonized the reforms to country?s sector conditions and what are the effects of the regulations to the sector?s competitive situation. The other aim of the thesis, an example of regulatory reform appliance, functional separation has been looked over the EU countries and it has been inquired if it could be a regulatory remedy that increase competition in telecommunication sector. In this context, the European Commission's directives are examined in detail and the issues contained in the directives tends targets have been assessed between EU member countries and Turkey. When making the assessment, the latest accessible fixed-mobile calls data and fixed-mobile broadband data has been used. As a result of the major findings of the thesis, reforms are implemented in all EU countries but the required competition degree is achieved in certain countries such as UK, Spain, Germany, France and Italy. Also according to those countries, it is thought of the harmonization for reforms are a bit late in Turkey and the liberalization of the sector has been poor yet. Lastly, functional seperation hasn?t been a common practice in all EU countries yet, but some countries it is in force as a voluntary implementation.