Şem'î'nin Mantıku't-Tayr Şerhi: İnceleme-metin
Şem?î?s Elucidation of Mantıku?t-Tayr: Analysis/text
  1. Tez No: 314970
  2. Yazar: MUHAMMET İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TULGA OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Çalışmamızda 17. yüzyılın başında vefat eden Şem'î'nin Feridüddin Attar'ın Mantıku't-Tayr eserine yaptığı şerhi inceledik. Tezimiz bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Feridüddin Attar'ın hayatı ve şahsiyetine değindikten sonara eserleri hakkında bilgi verdik. Ardından Mantıku't-Tayr'ın Türk edebiyatındaki etkisi üzerinde durduk. 14. yüzyıldan itibaren Gülşehrî'nin tercümesi ile görülen bu etki, sonraki yüzyıllarda yapılan tercüme, nazire ve şerhlerle de etkisini sürdürdüğünü gördük.Tezimizin birinci bölümünde Şem'î'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Ölüm tarihi tam olarak bilinmese de 17. yüzyılın başına kadar yaşan Şem'î'nin İran edebiyatının belli başlı birçok eserine yaptığı şerhler hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde Şem'î'nin Mantıku't-Tayr Şerhi'ni, ?Meşveretkerden-i muràan bÀ-hüdhüd? başlığının olduğu yere kadar inceledik. Bu bölümde şerh hakkında bilgi verdikten sonra Şem'î'nin şerh anlayışı üzerinde durmaya çalıştık. Şem'î'nin şerh yaparken nasıl bir yol izlediğini, eserinden önekler vererek açıkladık. Üçüncü bölümde ise Şem'î'nin Mantıku't-Tayr Şerhi'nin çevriyazısını yaptık.
Özet (Çeviri)
In this study, Şem?î?s elucidation on Feridüddin Attar?s Mantıku?t-Tayr is analysed. The thesis is composed of an introduction and three chapters. In the introduction part, information on Feridüddin Attar?s life and personality as well as that on his works is provided. Afterwards, the influence of Mantıku?t-Tayr on Turkish Literature is discussed. It is confirmed that the influence caused by Gülşehri?s translation since 14th century is preserved through translations, parallels and elucidations of later centuries.In the first chapter, information on Şem?î?s life and work is given. Although the exact date of his death remains unknown, information about elucidations on the significant works of Iranian literature by Şemi who lived until the beginning of 17th century is provided. In the second chapter, Şem?î?s elucidation on Mantıku?t-Tayr is analysed from the beginning till the title ?Meşveretkerden-i muràan bÀ-hüdhüd?. In this chapter, after giving information on the elucidation, some comments on Şem?î?s understanding of elucidation are given. Through examples, Şem?î?s style of elucidation is explained. In the third chapter, the transcription of Şem?î?s Mantıku?t-Tayr Elucidation is made.