Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımının emsallere uygunluk ilkesi kapsamında değerlendirilmesi
Evaluating the hidden profit distribution through transfer pricing within the scope of arm?s length principle
  1. Tez No: 314969
  2. Yazar: İREM DİDİNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. NİL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Transfer fiyatlandırması, kurumların ilişkili kişiler ile gerçekleştirdiği mal veya hizmet alım-satım işlemlerinde fiyat farklılaştırması yoluyla kârın istenilen yere transfer edilmesidir. Transfer fiyatlandırması konusunu, emsallere uygunluk ilkesi kapsamında açıklama amacı taşıyan bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde transfer fiyatlandırması kavramı ile vergisel, yönetimsel ve uluslar arası amaçlarla kötüye kullanılmasından bahsedilmiştir. Transfer fiyatlandırmasının ödemeler dengesi, piyasadaki rekabet ve işletme performansı üzerinde etkileri olduğu tespit edilmiştir. Transfer fiyatlandırması ile ilgili asıl sorun transfer fiyatının belirlenmesi aşamasında ortaya çıkmaktadır. Transfer fiyatlandırması ile ilgili bu sorunların ortadan kaldırılması amacıyla yapılan hukuki düzenlemeler ikinci bölümde ele alınmıştır. Bir peçeleme işlemi olarak kabul edilen transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımının kesin karine olduğu görüşü benimsenmiştir. Üçüncü bölümde ise, karşılaştırılabilirlik analizine dayanan emsallere uygunluk ilkesi ele alınmıştır. Emsal bedel tespitinde kullanılan yöntemler teorik olarak ve uygulama örnekleri ile açıklanmıştır. Transfer fiyatlandırmasının teorik temellerine dayanan transfer fiyatlandırması yöntemleri ile emsal bedel tespit yöntemlerinin birinden bağımsız olmadığı; transfer fiyatlandırması yöntemlerinin, bir hukuk kuralı olan emsal bedel tespit yöntemlerinin uygulaması olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transfer pricing can be defined as the act of channeling profits to any person or corporation by means of price discrimination during transactions involving trade of goods and services among corporations and other groups which are interrelated with these corporations. This dissertation, aiming at explaining the subject of transfer pricing in the context of arm?s length principle, is composed of three parts. The first part is devoted to a broad definition of transfer pricing and its misemploy by corporations on taxational, international and administrative purposes. Even though the main problem about the transfer pricing arises during the determination of transfer prices, deteriorations in balance of payments, market competition and business performance can also be listed as problems about transfer pricing. In the second part, the juriditical regulations which are implemented in order to eliminate such problems are touched upon. It has been commonly accepted that hidden profit distribution through transfer pricing, which is considered to be a deception against the law, is a certain presumption. In the third part, the arm?s length principle which is based on the comparability analysis has been discussed. Methods that are used to determine arm?s length are explained theoretically and by case studies. It has been figured out that the transfer pricing methods which are based on theoretical foundations of transfer pricing are not entirely irrelevant with the benchmark valuation techniques. Moreover it has been realized that transfer pricing methods are just the implementation of benchmark valuation techniques.