Tipografinin değişen yüzü; post tipografi ve post tipografik font tasarımı
The changing face of typography; post typography and designing post typographic typeface
- Tez No: 314971
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Tipografinin Değişen Yüzü; Post Tipografi ve Post Tipografik Font Tasarımı konulu araştırmanın ilk bölümünde, modern ve postmodern tanımları ile dönem olarak temel ilkeleri, yaşanan modern ve postmodern süreç ve bu süreçlerin sanat ve tasarım alanlarındaki etkileri, örnek çalışmalar üzerinden irdelenmiştir. Kural ve kuralsızlık kavramları, sanatçı ve tasarımcıların gerek konformist gerek muhalif kişilikleri üzerinden yaklaşımları ve bu yaklaşımları ile oluşturdukları yapıtları ortaya konmuştur. İkinci bölümde tipografi genel ve özel tanımlarla açıklanmış, kural ve kuralsızlık kavramları bağlamında tasarımcıların söylemleri ile desteklenerek tipografi ve post tipografi, örnek teşkil eden tasarımlar üzerinden konu detaylandırılarak irdelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, yapılan araştırmalar sonucu post tipografik font tasarımı, belirlenen konsept üzerinden çalışılmış, sonuç bölümünde elde edilen veriler ortaya konarak, yapılan değerlendirmelerle tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first chapter of ?The Changing Face of Typography; Post Typography and Designing Post Typographic Typeface? includes the basic principles of modern and postmodern period, with explanation of the terms, also the effects of modern and postmodern process to art and design are examined. ?Rules? and ?Being out of Rules? terms are explained, antagonist and conformist personalities and the reflections to different fields are explained considering their point of views about the subject. In the second chapter, the term of typography is explained with general and special approaches. Typography and post typography are discussed in detail, supported by the rules and being out of rules terms and the designers? approaches, especially related designers and their special works are given. In conclusion, by analyzing the outcomes of this research thesis, the concept of project is defined, studied and presented.